„Bylinkové čaje obsahujú prírodné chemikálie, preto by sme to s ich pitím nemali preháňať,“ upozorňuje Katarína Skybová z Inštitútu redukcie a prevencie nadváhy - kompliment. „Kúra bylinkovým čajom spočíva v striedaní obdobia pitia čaju a prestávky. Najlepšie v dvojtýždňovom intervale. Dlhodobé pitie bylinkových čajov vo väčšom množstve môže mať nežiaduce účinky na organizmus,“ dodáva.
Potvrdzuje to aj analýza nemeckého Spolkového inštitútu pre posudzovanie rizika (BfR), podľa ktorého je nadmerné pitie čaju rizikové kvôli zaneseniu organizmu pyrolizidínovými alkaloidmi. Tieto látky produkujú rastliny ako ochranu pred bylinožravcami. Pri konzumácii vo veľkých množstvách môžu spôsobiť akútne poškodenie pečene. Obsah alkaloidov nemusí byť v rôznych čajoch toho istého druhu rovnaký.
Podľa záverov inštitútu krátkodobá dvojtýždňová konzumácia bylinných čajov aj napriek vysokému obsahu pyrolizidínových alkaloidov nepredstavuje pre deti a dospelých zdravotné riziko. Pri priemernej spotrebe a neuprednostňovaní určitého druhu čaju je zdravotné poškodenie v dôsledku dlhodobej konzumácie nepravdepodobné.
Spolkový úrad pre ochranu spotrebiteľa a bezpečnosť potravín (BVL) upozorňuje aj na veľké množstvo dusičnanov, ktoré sa môžu nachádzať najmä v bylinných čajových zmesiach s prevládajúcim podielom žihľavy, mäty priepornej a zmesiach vyrobených prevažne z čajových lístkov. Nemecký magazín Őko-Test ich našiel v teste čajov na podporu dojčenia vo všetkých skúmaných produktoch.
Žiaden z nich našťastie neprekračoval povolenú hranicu 50 miligramov na liter vody, ktorú predpisuje nemecké nariadenie o požiadavkách na kvalitu pitnej vody (špeciálne pre čaje nie sú stanovené normy pre obsah dusičnanov).
Pre koho je nadmerné pitie čaju hazard
„Čaje by sme mali piť ako doplnok pitného režimu. Základom by mala byť vždy čistá voda,“ pripomína K. Skybová. Nadmernému pitiu čajov by sa podľa nej mali vyhýbať alergici, astmatici, ženy, ktoré plánujú otehotnieť, tehotné a dojčiace ženy, deti, seniori, pacienti po operáciách a medikamentózne liečení.
Ak si čajové zmesi namiešate samy, dbajte na to, aké byliny navzájom skombinujete. Ľudia, ktorí nemajú dostatok vedomostí o účinkoch a vzájomných interakciách bylín, by si mali radšej kúpiť hotové zmesi v lekárni.
„S bylinnými čajmi a ich zmesami by sme všeobecne mali zaobchádzať opatrne, pretože látky v nich obsiahnuté môžu ovplyvniť nielen funkciu niektorých orgánov, ale aj účinok užívaných liekov,“ upozorňuje K. Skybová. Rizikovou môže byť kombinácia určitých druhov čajov s niektorými antibiotikami, antimykotikami, liekmi na srdcovo-cievny systém, diuretikami a inými liekmi. Ak ich užívate, o vhodnosti bylinného čaju sa radšej poraďte s lekárnikom.