Roboty budú schopní do piatich až desiatich rokov vykonávať manažérsku prácu lepšie ako ľudia. Tvrdí to podľa spravodajského webu MarketWatch správa, ktorú vydala Accenture Strategy, strategická divízia globálnej poradenskej spoločnosti Accenture. Na schopnosť technológií a automatizácie nahrádzať v masovom meradle ľudí v posledných rokoch poukázali niektoré štúdie a významní autori a ekonómovia.

Prieskum Accenture medzi firemnými manažérmi zistil:

  • 80 percent z nich trávi podstatnú časť dňa plánovaním a koordináciou
  • 65 percent rieši rôzne štandardné problémy a úlohy
  • 52 percent monitoruje výkon podriadených a podáva o nich správy
  • 45 percent analyzuje a zdieľa informácie

Firma sa v prieskume pýtala 1700 manažérov v 17 odvetviach. Riaditeľ Accenture Strategy Bob Thomas pritom odhadol, že v priebehu piatich až desiatich rokov budú "inteligentné" stroje schopné vykonávať mnohé z týchto úloh efektívnejšie než ľudia. "Vstupujeme do odlišného typu technologickej éry," povedal. V nej budú mať roboty v pracovných činnostiach oveľa väčšiu úlohu než doteraz a rozhodne sa nebudú obmedzovať len na manuálnu prácu.

Elektronika a technológie ale aj banky

Mnoho manažérov sa už robotizácie obáva. Najviac to platí o odvetviach elektroniky a high tech, kde toto riziko pociťuje polovica z manažérov. Nasleduje bankovníctvo, letecká doprava a maloobchod, uvádzajú údaje z prieskumu Accenture.

Roboty už v súčasnosti robia mnoho vecí lepšie ako ľudia, ide ale zatiaľ hlavne o manuálne úlohy v skladoch alebo v poľnohospodárstve. "Roboty získavajú lepšie zmysly a obratnosť, čo im umožňuje vykonávať širší rozsah prác," uviedli autori štúdie Oxfordskej univerzity z roku 2013, ktorá ako jedna z prvých odhadovala budúci vývoj zamestnanosti s ohľadom na všeobecnú automatizácie. Počas dvoch desaťročí by roboti mohli prevziať takmer polovicu pracovných miest, ktoré dnes existujú v americkej ekonomike, odhadla oxfordská štúdie.

Zlikviduje viac pracovných miest ako vytvorí?

B. Thomas tvrdí, že "niektoré typy pracovných miest zaniknú, ale vytvoria sa iné". V posledných rokoch sa ale stále viac expertov domnieva, že informačné technológie by sa mohli stať prvou technológiou v histórii, ktorá zlikviduje podstatne viac miest, než ich vytvorí. Autori ako Martin Ford preto navrhujú vyrovnať neblahé sociálne dopady tohto trendu zavedením základného príjmu v podobe pevnej renty pre všetkých. 

Oxfordská štúdia uvádza, že "v ohrození je väčšina pracovných miest v doprave a logistike spolu s veľkým množstvom kancelárskych a administratívnych prác, rovnako ako miesta vo výrobnej sfére". Hrozba sa ale vznáša aj nad prekvapivo vysokým počtom miest v službách. Britská centrálna banka Bank of England odhaduje, že automatizácia môže ohroziť v USA až 80 miliónov miest.

"Technológia možno povedú k hlbším zmenám pracovných miest a miezd než kedy predtým," povedal podľa MarketWatch hlavný ekonóm Bank of England Andrew Haldane. "Zánik a tvorba miest môžu byť hlbší a rýchlejší ako doteraz," dodal.