Firmy Pfizer a BioNTech chcú od polovice februára zvyšovať počty vakcín dodávaných krajinám Európskej únie a do konca marca dodať pôvodne plánované množstvo očkovacích látok. V druhom štvrťroku potom štáty EÚ dostanú o 75 miliónov dávok viac, než počítala pôvodná dohoda. Oznámil to dnes prevádzkový šéf spoločnosti BoiNTech. EÚ v súčasnosti čelí problémom s pomalým rozjazdom očkovania, ktorý sčasti spôsobilo obmedzenie počtu vakcín pôvodne sľubovaných dodávateľmi.
Vakcína vyrábaná americkou a nemeckou firmou je vôbec prvou látkou, ktorú koncom minulého roka začali štáty EÚ používať. V polovici januára však jej výrobcovia oznámili, že obmedzia produkciu a distribúciu, pretože rozširujú výrobnú kapacitu svojho závodu v Belgicku.
Vláda spresnila okresy, kde na výnimky z lockdownu netreba nový negatívny test
Prevádzkový riaditeľ nemeckej firmy Sierk Poetting dnes podľa agentúry AFP oznámil, že sa obe spoločnosti chystajú zvýšiť dodávky od týždňa začínajúceho 15. februárom a počas prvého štvrťroka dodať sľúbené množstvo vakcín.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen dnes uviedla, že firma v druhom štvrťroku dodá o 75 miliónov dávok viac, než počítala pôvodná dohoda. Celkom počas tohto roka dostanú krajiny EÚ 600 miliónov dávok jej očkovacej látky.
Spoločnosti sa už podarilo rozšíriť výrobu v belgickom závode, navyše získala licenciu na produkciu v novom podniku v Nemecku, oznámil Poetting.
AstraZeneca popiera predaj vakcín objednaných EÚ iným krajinám kvôli zisku
Európska komisia pre 450 miliónov obyvateľov krajín EÚ v rámci spoločných zmlúv objednala celkovo 2,3 miliardy dávok vakcíny. Brusel však v posledných týždňoch čelí kritike, že Spojené štáty, Británia či Izrael získavajú vakcíny rýchlejšie. Komisia tvrdí, že problémy sú na strane dodávateľov. Zásadný spor vedie s firmou AstraZeneca, ktorá najprv oznámila, že do marca dodá namiesto pôvodne plánovaných 80 miliónov dávok len 31 miliónov. Po tlaku zo strany Bruselu zvýšila v nedeľu objem úvodnej dodávky na 40 miliónov.