Drogovo závislých mladistvých by tam mohli súdy začať podľa ústredia práce posielať už v decembri. „Na základe výberových konaní bol prijatý personál pre dve samostatné špecializované skupiny, ktorý absolvoval vzdelávací pobyt v Česku,” povedala hovorkyňa Ústredia práce Jana Lukáčová.

Ako sa o nich starať, sa učili v súkromnom doliečovacom stredisku pre drogovo závislých Sananium v Prahe aj v Stredisku výchovnej starostlivosti v Křesíne.

Okrem toho „odborní zamestnanci v súčasnej dobe absolvujú vzdelávanie na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce Sv. Alžbety – Inštitút ďalšieho vzdelávania sociálnych pracovníkov v programe „Resocializačná starostlivosť o osoby so závislosťou v rozsahu 120 hodín,” dodáva J. Lukáčová.

Detský domov Semeteš je momentálne prázdny a podľa Alžbety Masnicovej, riaditeľky z detského domova v Bytči, pod ktorý momentálne Semeteš spadá, spočívajú úpravy hlavne v maľovaní a nákupe nového nábytku.

Niekde protestujú, inde nie

Prerábka ďalších troch detských domovov sa sfinišuje neskôr. Zo všetkých týchto detských domovov by mali vzniknúť multifunkčné zariadenia podľa nového zákona o sociálnoprávnej ochrane detí. Ide o takzvané Centrá pre deti a ich rodiny.

V každom z nich má byť priestor až pre 24 drogovo závislých detí, ktoré pošle súd na resocializáciu.

Postupne by vo všetkých mali vzniknúť, aspoň podľa pôvodných plánov ministerstva práce, priestory pre tri špecializované skupiny po osem detí. Do domovov budú dochádzať deti aj na ambulantnú liečbu.

Detský domov Semeteš bude administratívne zastrešovať ostatné tri domovy so špecializovanými skupinami pre drogovo závislé deti.

V najbližších týždňoch budú kompletné úpravy dokončené aj v detskom domove Studienka v Bratislavskej Petržalke. „Výberové konania na personál podľa koncepcie budú vypísané v mesiaci november až december 2017,” vysvetľuje J. Lukáčová.

Proti umiestneniu drogovo závislých detí protestujú obyvatelia Petržalky. Ich petícia však smeruje proti reedukačnému a nie resocializačnému centru.

„Petíciu podpisujem, pretože bývam priamo v priestore Röntgenovej 6. Nemyslím si, že zariadenie je vhodné umiestniť do bezprostrednej blízkosti škôl, škôlok a detských ihrísk,” napísala v pondelok pod petíciu Barbora Jurinová.

Podobných zdôvodnení, prečo nechcú mať obyvatelia Petržalky v blízkosti drogovo závislé deti, je množstvo.

S vedením domova Studienka sa nám nepodarilo spojiť. Ale napríklad v Semeteši proti drogovo závislým mladým neprotestujú. Samozrejme, možno aj preto, že zatiaľ o ich príchode veľa ľudí nevie. Na rozdiel od Petržalky je domov v Semeteši na okraji obce, a nemusel by tak obyvateľom prekážať natoľko ako v Petržalke.

Okrem toho sa drogovo závislé deti budú doliečovať aj v Hornom Orechovom, kde budú stavebné úpravy ukončené v polovici decembra a v prvých mesiacoch budúceho roka začne vedenie domova hľadať kompetentný personál.

Ako posledný detský domov prejde rekonštrukciou domov v Šarišských Michaľanoch. „Vypracovaná štúdia, projektový zámer, stavebné práce budú pokračovať v roku 2018,” dodáva J. Lukáčová.

Slovo kurátora

Drogovo závislí mladí sa doteraz doliečovali v súkromných strediskách, najznámejším je Čistý deň, ktorý čaká na odobratie akreditácie.

Ďalších osem súkromných stredísk poslalo oznámenie na ústredie práce, že môže na budúci rok prijať 90 drogovo závislých „štátnych” detí.

Či bude súd posielať mladistvých do štátneho centra alebo súkromného strediska, majú odporúčať sociálni kurátori na úradoch práce. „Kurátori pri návrhu tak ako doteraz budú zvažovať najlepší záujem dieťaťa. Návrh na konkrétne zariadenia je a aj bude vždy v súlade so špecifickými potrebami jednotlivých maloletých,” tvrdí J. Lukáčová.