(Aktualizované 29.4., 19:15 o vyjadrenia ministerstva spravodlivosti)

Ministerka spravodlivosti Viera Petríková možno skončí na Najvyššom súde SR. O jej dočasnom pridelení by mala v pondelok rokovať sudcovská rada najvyššieho súdu. Bývalá spolužiačka Štefana Harabina V. Petríková pred vlaňajším nástupom na ministerstvo pôsobila ako sudkyňa okresného súdu vo Vranove nad Topľou. Postup z okresného súdu priamo na najvyšší nie je obvyklý, obyčajne sa na neho dostávajú krajskí sudcovia.

Politická nominácia

Ak by ministerka prešla na najvyšší súd, po Š. Harabinovi by to bol ďalší prípad najvyššieho sudcu, ktorý bol tesne pred nástupom vo vysokej politickej funkcii. V. Petríkovú za ministerku nominovala koaličná ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara. Podľa informácii TRENDU sa v prostredí okolo Najvyššieho súdu SR navyše uvažuje o možnosti, že by sa V. Petríková stala neskôr podpredsedníčkou tohto súdu, teda by zastupovala Š. Harabina.

„Ide o špekuláciu, pretože tento scenár zo zákona nie je možný. Je predsedníčkou Okresného súdu Vranov nad Topľou,“ reagoval ešte začiatkom apríla na otázku TRENDU o možnosti vymenovania V. Petríkovej za podpredsedníčku najvyššieho súdu tlačový odbor ministerstva. Ak by však bola pridelená na najvyšší súd, teoreticky jej zvoleniu za podpredsedníčku nemusí nič brániť. Špekuluje sa, že ministerský post by opustila ešte pred júnovými parlamentnými voľbami. "Ministerka spravodlivosti nedala na takýto postup súhlas. Ide o špekuláciu", reagovalo dnes ministerstvo k možnosti vymenovania V. Petríkovej do funkcie na najvyššom súde.

Rýchla kariéra

Z okresného súdu priamo na najvyšší sa ešte v roku 2004 dostal aj sudca Miroslav Gavalec, ktorý patrí k jedným z hlavných oponentov pôsobenia Š. Harabina v justícii. O jeho pridelení na najvyšší súd rozhodla Súdna rada po tom, čo úspešne prešiel výberovým konaním. Pri dočasnom pridelení, o ktorom sa uvažuje pri ministerke V. Petríkovej, výberové konanie robiť netreba.

Post podpredsedu najvyššieho súdu je voľný, keďže začiatkom apríla Súdna rada SR nepotvrdila v tejto funkcii doterajšiu podpredsedníčku Danielu Švecovú.

Keď na predsednícky post najvyššieho súdu vlani priamo z ministerského kresla nastúpil Š. Harabin, vyvolalo to vlnu kritiky zo spolitizovania najvyššej súdnej inštitúcie. Niekoľko sudcov najvyššieho súdu jeho voľbu napadlo na ústavnom súde, ktorý doposiaľ nerozhodol. Obrátili sa aj na Európsky súd pre ľudské práva, ktorý ale ich sťažnosť na pomalé rozhodovanie ústavného súdu zamietol.

V. Petríková je bývalou spolužiačkou Š. Harabina z právnickej fakulty. Spolu boli tento mesiac aj na konferencii OSN o kriminalite v brazílskom Salvadore da Bahia. Ministerka mala na zahraničnej konferencii vystúpiť s prejavom, no krátky a všeobecný príhovor za ňu čítal tamojší slovenský veľvyslanec. Informoval o tom dnes denník Sme. Podľa vyjadrenia rezortu ministerka V. Petríková nemohla osobne predniesť svoj prejav na konferencii pre zdravotné problémy.

Foto na titulke - SITA/Tomáš Benedikovič