Prezident Peter Pellegrini vo štvrtok počas nástupnej návštevy v Nemecku rokoval s vrcholnými predstaviteľmi predovšetkým o Ukrajine, veľkou témou však bola aj migrácia. V Berlíne uistil, že zahraničnopolitické smerovanie SR je nemenné a ukotvené v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii.
Na úvod návštevy Petra Pellegriniho prijal vo svojom berlínskom sídle spolkový kancelár Olaf Scholz. Následne ho s vojenskými poctami na zámku Bellevue privítal nemecký náprotivok Frank-Walter Steinmeier.
Je potrebné vyhodnotiť situáciu na fronte
Z rozhovorov s Olafom Scholzom podľa prezidenta vyplýva, že aj u ďalších svetových lídrov prichádza v otázke budúceho vývoja v konflikte na Ukrajine k výzve po „realistickom pohľade“.
„Už to nemôže byť len o prehnanom optimizme a túžbach, ale je potrebné vyhodnotiť situáciu na fronte,“ uviedol Peter Pellegrini v krátkom vyhlásení po rokovaniach.
So spolkovým kancelárom sa zhodli, že ak dôjde k rokovaniam a definitívnemu ukončeniu vojnového konfliktu, musí ísť o rozhodnutie Ukrajiny. „Nemôžu iné štáty sveta hovoriť Ukrajine, ako to musí s Ruskom dohodnúť, pretože to by bolo nespravodlivé,“ podotkol.
Vstup Ukrajiny do NATO
Zhoda podľa neho je aj na tom, že v súčasnosti nie je realistické, aby bolo možné prijať rozhodnutie o vstupe Ukrajiny do NATO ako súčasť mierového plánu, ktorý predstavil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento plán podľa Petra Pellegriniho vlastných slov obsahuje aj kontroverzné a otvorené otázky, o ktorých je ešte potrebné rokovať.
Nemecko je podľa Petra Pellegriniho veľmi dobre informované o tom, čo všetko Slovensko vo vzťahu k Ukrajine robí. Ak bude tuhá zima a vzhľadom na skutočnosť, že 80-90 percent ukrajinských energetických zariadení je zdevastovaných, SR je podľa prezidenta pripravené postarať sa o utečencov z Ukrajiny tak, ako to urobila po začiatku invázie ruských síl z februára 2022.
NATO sa nezapojí do vojny
Peter Pellegrini taktiež uistil, že na stole nie je žiadna debata o vyslaní vojakov NATO na Ukrajinu. „NATO sa fyzicky so svojimi vojakmi nezapojí do konfliktu na Ukrajine. To deklarujú aj najvyšší predstavitelia Aliancie a SR sa s tým stotožňuje,“ zdôraznil.
Prezident spolkového kancelára informoval aj o záujme a ochote slovenského rezortu obrany rozšíriť kapacity slovensko-nemeckej prevádzky v Michalovciach, kde opravujú techniku západného typu poškodenú vo vojne na Ukrajine. Zároveň však vyjadril nádej, že tento „opravárenský hub“ čoskoro nebude potrebné naďalej prevádzkovať.
Nemecko zaviedlo kontroly na hraniciach
Peter Pellegrini na margo rozhovorov o migrácii pripomenul, že Nemecko zaviedlo kontroly na svojich vnútorných hraniciach so susednými štátmi. Deklaroval, že Slovenská republika bude prispievať k ochrane hraníc schengenského priestoru a v tejto súvislosti spomenul aj nedávny samit premiéra Roberta Fica, srbského prezidenta Aleksandara Vučiča a maďarského premiéra Viktora Orbána v Komárne.
„SR si bude poctivo chrániť svoje územie pred nelegálnou aj tranzitnou migráciou. Nebude krajinou, cez ktorú budú môcť migranti smerujúci do Nemecka len voľne prechádzať, aby sme nespôsobovali problémy aj na jeho hraniciach,“ uzavrel.