Európska podpora miezd možno nezabráni tomu, aby sa v piatich najväčších európskych ekonomikách nestratilo deväť miliónov pracovných miest, uvádza sa v štúdii ekonómov koncernu Allianz. Jeden z piatich zamestnancov, ktorí sú v režime kurzarbeit, môžu prísť o prácu aj napriek štedrej podpore, ktorá by tomu mala zabrániť, tvrdí sa v štúdii.

Približne tretina európskej pracovnej sily, alebo 45 miliónov pracovných miest v piatich najväčších európskych ekonomikách, profituje zo schém štátnej podpory, ktoré kompenzujú výpadok príjmu pri skrátenom pracovnom čase. Tieto programy síce dokážu zabrániť krátkodobej masovej nezamestnanosti, akú vidíme v USA. Podľa analýzy ekonómov vedených Katharinou Utermöhlovou však po skončení týchto podporných programov, môže až deväť miliónov ľudí zo spomínaných 45 miliónov prísť o prácu.

EBE 28 Brusel - Na snímke predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas tlačovej konferencie po mimoriadnom zasadnutí Európskej rady v Bruseli 23. apríla 2020. FOTO TASR/AP
European Commission President Ursula von der Leyen speaks during a news conference after a video conference with EU leaders in EU summit format at the European Council building in Brussels, Thursday, April 23, 2020. European Union leaders agreed Thursday to revamp the EU's long-term budget and set up a massive
Neprehliadnite

Leyenová: EÚ neohrozí pre dohodu s Britániou svoje základné hodnoty

To ukazuje, že sa zvyšuje riziko dlhodobejšieho nárastu nezamestnanosti, ktorý môže spomaliť zotavovanie európskej ekonomiky z najhoršej recesie od druhej svetovej vojny. Niektoré odvetvia, ako sú ubytovacie a stravovacie služby, zábava a maloobchod sa nezotavia na úrovne spred koronakrízy skôr než koncom budúceho roka. Pokračujúce zdravotné reštrikcie, pravidlá sociálneho dištancovania a neistota týkajúca sa domáceho a zahraničného dopytu spôsobujú, že ľudia v týchto odvetviach „čelia zvýšenému riziku, že sa v roku 2021 stanú nezamestnanými".