Investori sa vrhli na dlhy niektorých z najzadlženejších krajín eurozóny, aby si zabezpečili atraktívne výnosy. Dôvodom je, že deliace čiary medzi rizikovejšími a bezpečnejšími dlhopisovými trhmi eurobloku sa čoraz viac stierajú. Priaznivá situácia je už aj v takých krajinách ako Taliansko, Portugalsko, Grécko a Španielsko, píše Financial Times. To pomáha zmenšiť rozdiel medzi talianskymi a nemeckými nákladmi na pôžičky, ktoré sa považujú za kľúčové meradlo rizík eurozóny – aktuálne sú na úrovni 1,56 percentuálneho bodu, čo je blízko dvojročného minima. V októbri bol rozdiel viac ako dva percentuálne body.
V celej eurozóne sa tak zlepšuje nálada medzi investormi. Ubehlo už desať rokov, odkedy dlhotrvajúca dlhová kríza takmer zlomila jednotnú menu a viedla k záchranným úverom pre množstvo krajín. „Myslíme si, že rok 2024 bude rokom, keď sa budú stierať hranice medzi jadrom a perifériou,“ povedal hlavný európsky stratég pre sadzby v Citi Aman Bansal.
Christian Kopf z Union Investment poznamenáva, že dlhopisy, ktoré vynášajú viac ako tie nemecké, sa pravdepodobne budú viac kupovať. „Ak sa výrazne nezhorší platobná schopnosť emitenta, čo nie je prípad periférie eurozóny.“
Podľa predpovedí MMF dlh vo Francúzsku a Belgicku v nasledujúcich dvoch rokoch vzrastie, no výrazne poklesne v Grécku a Portugalsku, pričom mierny pokles sa očakáva aj v Taliansku a Španielsku. Ceny dlhopisov v eurozóne klesli pred štvrtkovým zasadnutím Európskej centrálnej banky o stanovovaní úrokových sadzieb. Investori budú pozorne sledovať akékoľvek náznaky, kedy centrálna banka začala sadzby znižovať.
Trhy tento rok počítajú so znížením o 1,3 percentuálneho bodu. Kľúčová sadzba na úrovni štyroch percent je v súčasnosti rekordne vysoká. Napriek tomu bol hospodársky rast za posledný rok vyšší v Španielsku, Grécku a Portugalsku než v Nemecku alebo Francúzsku, zatiaľ čo talianska ekonomika stagnovala. Španielsko a Portugalsko sa ľahšie vyrovnávali s dôsledkami ruskej vojny na Ukrajine, keďže Pyrenejský polostrov bol menej závislý od dovozu energie z Ruska.