Niektoré z najväčších európskych penzijných fondov investujú miliardy eur do nestabilných komoditných trhov, čím riskujú príjmy miliónov pracovníkov a takýmito investíciami sčasti živia globálnu potravinovú krízu, píše EUobserver. Výsledky najnovšieho prieskumu takisto vyvolávajú otázku, či vytrvalé úsilie Európskej únie o dereguláciu svojich finančných trhov v budúcnosti situáciu ešte zhorší.
Ceny rastú
Prudký rast cien kľúčových komodít, ako sú potraviny alebo energie, vyvolal na celom svete vrátane Európy krízu životných nákladov. Z údajov Organizácie Spojených národov vyplýva, že v dôsledku nárastu životných nákladov sa približne 71 miliónov ľudí v rozvojových krajinách ocitlo za hranicou biedy.
Európska nezisková organizácia Lighthouse Reports podrobila analýze účty viac ako 70 veľkých penzijných fondov v Španielsku, Taliansku, Nemecku, Holandsku, Británii, Fínsku a Dánsku. Zatiaľ čo niektoré fondy špekulácie na komoditných trhoch vyslovene zakazujú, a to najmä na potravinových, až 15 z nich do nich v súčasnosti investuje, pričom traja najväčší nákupcovia – Holandsko, Británia a Dánsko – disponovali koncom roka 2021 prostriedkami vo výške 37,6 miliardy eur.
Všetci špekulujú
Výsledky výskumu naznačujú, že penzijné fondy patria k tým finančným inštitúciám, ktoré v dôsledku špekulatívnych investícií prispievajú k rastu cien potravín, hovorí profesorka ekonómie z Amherstskej univerzity Jayati Goshová. A to jen „nanajvýš odpudzujúce“, pretože do týchto fondov prispievajú pracujúci, a ony napriek tomu „vyvíjajú aktivity, ktoré prispievajú k znižovaniu životnej úrovne tých istých pracujúcich“.
Väčšina fondov nerozlišuje medzi tvrdými komoditami, ako sú zlato alebo ropa, a mäkkými komoditami ako obilie alebo dobytok, ale experti tvrdia, že konečný efekt, teda rast cien komodít, je pravdepodobne rovnaký.
„Či už ide o potraviny, alebo energie, obe (komodity) sú rovnako hrozné z hľadiska pracovníkov či rozvojových krajín, pretože rast cien palív sa premietne do rastu cien všetkého ostatného,“ upozorňuje Goshová. „Neželám si, aby sa môj penzijný fond čo i len priblížil k niečomu takému nestabilnému, ako je komoditný trh, najmä ten s energiami a potravinami,“ dodáva.