Na streche jednej z prevádzok Burger Kingu v švédskom meste Malmö sa nachádza veľká kovová skrinka, ktorá je napojená na spleť potrubí a káblov. Zvonku iba ťažko pripomína prevratný vynález. Prevádzkovateľ rýchloobčerstvenia Maggad Khalidy tvrdí opak, píše spravodajský portál BBC.
Vďaka kovovej skrinke sa mu ročne podarí ušetriť približne 14,5-tisíca eur. V jej vnútri sa totiž nachádza úplne nový druh zariadenia na výmenu tepla s názvom Lepido. Vyrába ho švédsky startup Enjay, ktorý prišiel na to, ako získať teplo z kuchynských výparov a následne ho použiť na vykurovanie priestorov reštaurácií. Tie vďaka zariadeniu nielen ušetria na nákladoch, ale aj znížia svoje emisie.
Khalidy sa netají tým, že o tejto technológii zo začiatku pochyboval. „Vidíme, koľko sme ušetrili, a návratnosť investície je tiež vcelku rýchla,“ vysvetlil dôvod, prečo nakoniec zmenil názor.
Šetrný ku klíme
Systém Lepido začal byť verejne dostupný v roku 2018. Odvtedy si ho zaobstaralo zhruba 25 prevádzok Burger Kingu v Švédsku, Nórsku či Dánsku a niekoľko hotelov či škôl v krajinách Beneluxu.
Spoluzakladateľ startupu Enjay Nils Lekeberg tvrdí, že bežná reštaurácia dokáže používaním systému ročne znížiť náklady na kúrenie až o 90 percent a uhlíkovú stopu o 30 ton.
Vo svetle svetovej energetickej krízy sa o startup začali zaujímať aj reštaurácie z Kanady, Spojených štátov a zvyšku Európy.
Inovatívny dizajn
Výmenníky tepla prenášajú teplo z jednej časti budovy do inej. V súčasnosti sa bežne používajú v mnohých odvetviach. Priemyselné kuchyne sú ťažším orieškom. Teplý vzduch, ktorý vzniká pri varení, je plný masti a sadze, a preto je ťažké z neho získavať teplo. Tieto častice sa totiž „lepia“ na povrch bežných výmenníkov.
Z tohto dôvodu reštaurácie teplý vzduch jednoducho odvetrávajú preč. Lepido je trochu väčších rozmerov než bežné systémy. Je však navrhnuté tak, aby sa čiastočky tuku a sadze na kovové cievky na prenos energie nelepili, ale prúdili pomedzi ne (viď obrázok).
Lepido stojí v priemere zhruba 27,3-tisíca eur. Lekeberg ale poznamenal, že firmám sa táto investícia do jedného až dvoch rokov vráti späť.