Bývalý premiér a súčasný opozičný poslanec Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini takto zhodnotil prvých 100 dní novej vlády z hľadiska ekonomiky.
P. Pellegrini pripustil, že vláda nastúpila k moci uprostred jednej z najväčších skúšok, aké Slovensko muselo od svojho vzniku zvládnuť. Kontinuita prevzatia opatrení v tejto situácii bola podľa neho správna. Zároveň však podotkol, že musíme vždy stáť na dvoch nohách, pričom tá jedna, zdravotná, sa zdá byť nateraz v poriadku. Na druhej strane, tá ekonomická je podľa neho „chorá“. „Aj po 100 dňoch tejto vlády nielenže na tú ekonomickú nohu krívame, ale bojím sa, že tá ekonomická noha začína byť už chromá,“ vyhlásil.
Fico vyzval Pellegriniho na odchod z vedenia parlamentu, sú to zradcovia, hovorí
Zdôraznil, že súhlasí s mnohými materiálmi, ktoré boli schválené v tzv. zrýchlenom režime, ale považuje ich za nedostatočné. Viac ako 100 opatrení z dielne Ministerstva hospodárstva (MH) SR, ktoré v stredu (24. 6.) schválila vláda, podľa Pellegriniho tiež zásadne nepomôže k oživeniu hospodárskeho rastu.
Súčasne ho mrzí, že doposiaľ sa s najväčšou frekvenciou na obrazovkách vyjadrujú zdravotnícke konzíliá. „Extrémne mi chýba, že dennodenne s takou vysokou intenzitou a frekvenciou nepočúvame ekonomické konzíliá, ekonomických expertov,“ poznamenal v súvislosti s riešením ekonomickej situácie na Slovensku.
Absenciu plánu na naštartovanie ekonomiky kritizoval aj opozičný poslanec a bývalý minister hospodárstva Peter Žiga. „Ekonomika SR dostáva v posledných týždňoch jeden úder za druhým,“ podotkol. Nový vládny kabinet podľa neho namiesto toho, aby okamžite reagoval, zlyháva. Aj po 100 dňoch je tak podľa neho pomoc pre podnikateľov na Slovensku oproti iným krajinám zanedbateľná.
Opozičný poslanec Erik Tomáš skonštatoval, že zložito nastavené schémy a príliš nízke stropy príspevkov spôsobili, že z tzv. prvej pomoci sa stala najpomalšia, najkomplikovanejšia a najslabšia pomoc v Európe. Výsledkom je podľa jeho slov prehlbujúca sa nezamestnanosť na Slovensku. Za jediné, čo funguje, považuje vyplácanie pandemického ošetrovného.
Členovia vládnej koalície navyše podľa neho pred voľbami sľubovali, že nesiahnu na sociálne opatrenia prijaté predchádzajúcimi vládami. „V programovom vyhlásení vlády nie je ani len zmienka o garancii týchto sociálnych opatrení,“ dodal s tým, že už teraz je zrejmé, že dôchodcovia 13. dôchodok nedostanú. Zle to podľa neho vyzerá aj s dôchodkovým stropom a ohrozená je aj minimálna mzda. Upozornil, že vláda razantne neodmietla požiadavky zamestnávateľov na zmrazenie tejto minimálnej mzdy alebo jej prehodnotenie. „Pri akýchkoľvek pokusoch o búranie sociálneho štátu budeme veľmi hlasno kričať,“ vyhlásil E. Tomáš.
Pellegrini sa vzdá funkcie
Peter Pellegrini na septembrovej schôdzi parlamentu ponúkne svoju funkciu podpredsedu Národnej rady (NR) SR. V krátkom čase chce predstaviť i svoju novú stranu. Uviedol to vo štvrtok na tlačovej konferencii. Po založení vlastnej strany chce v septembri požiadať aj o vytvorenie poslaneckého klubu.
„Ponúkam svoju stoličku podpredsedu parlamentu prvým dňom septembrovej schôdze NR SR. Som na to pripravený a ponúknem ju späť do priestoru,“ hovorí P. Pellegrini.
Odídení poslanci zo Smeru-SD, ktorí sa pridali k P. Pellegrinimu, vedia podľa neho, čo majú robiť. „Vzdáme sa svojich straníckych funkcií, svojho členstva v strane, ukončíme svoje členstvo aj v klube, a tým pádom sa vyrovnáme aj s predsedami výborov, ktorí sú nominovaní na základe členstva v klube,“ priblížil P. Pellegrini.
V krátkej dobe chce Pellegrini predstaviť aj svoju novú politickú stranu a postup, ako bude zbierať pre stranu podpisy. „Na jeseň by sme radi predstúpili už so zaregistrovanou stranou s definitívnym novým počtom poslancov a požiadame o založenie klubu,“ povedal P. Pellegrini.
Očakáva však, že „jeho jedenástka“ sa bude rozširovať o ďalších ľudí a stane sa tak najsilnejším zoskupením v parlamente. Chce preto, aby voľba nového podpredsedu NR SR na septembrovej schôdzi zodpovedala novým politickým pomerom v parlamente.
Prísľub o vytvorení klubu zatiaľ P. Pellegrini nemá. Konštatuje však, že vytvorenie alebo nevytvorenie poslaneckého klubu nebude mať vplyv na ich opozičnú politiku v parlamente.
Amaterizmus pri riadení štátu
Vláda Igora Matoviča (OĽaNO) prejavuje veľký amaterizmus, myslí si podpredseda parlamentu a expremiér Peter Pellegrini. Označil ju za vládu veľkého sklamania, amaterizmu a nesplnených sľubov. Po 100 dňoch nevníma v kabinete posun a zvyšovanie odbornosti. P. Pellegrini ocenil, že vláda okamžite po nástupe pokračovala v opatreniach v boji s koronakrízou, ktoré prijal ešte jeho kabinet.
P. Pellegrini poukázal na amaterizmus pri riadení štátu, pri prijímaní rozhodnutí aj v pravidlách koaličného spolužitia. „Pri rôznych rezortoch sme svedkami síce rýchlych, ale nedostatočných krokov,“ uviedol Pellegrini na štvrtkovej tlačovej konferencii.
Expremiér necíti po 100 dňoch progres. „Po troch mesiacoch už musí byť vidieť posun, že sa zvýšila odbornosť, že začínate rozumieť, žiaľ, máme rezorty, kde posun nenastáva,“ povedal s tým, že posun už nemusí nastať vôbec. Premiér sa podľa Pellegriniho vyhovára, keď hovorí, že o veciach nerozhodol on. Následne nie je podľa neho schopný prevziať zodpovednosť za tieto rozhodnutia.
Pellegrini dodal, že vláda neplní predvolebné sľuby. „Naplnili sa naše predvolebné obavy, že jediným cieľom bolo dostať sa k moci akýmikoľvek prostriedkami, a dnes sa chcú len akokoľvek udržať pri moci,“ dodal P. Pellegrini.