Špecialista na „pozmeňováky“
Úvodné roky politickej kariéry strávil P. Pellegrini v parlamente. Najprv bol pravou rukou poslanca Ľubomíra Vážneho ako jeho asistent (2002-2006), potom sa sám prepracoval do pléna ako riadny člen Národnej rady SR (2006-2010). Kým v prvej štvrťročnici bol nápomocný najmä „materskému“ poslancovi, v tej druhej svoj diapazón značne rozšíril.
Komentátor TRENDU Marián Leško ho v tejto životnej kapitole opisuje ako poslanca-špecialistu: „Zariaďoval, aby v parlamente prešli zmeny, ktoré chceli do zákonov dostať ministri – ale bez toho, aby boli vo vládnom návrhu a prešli riadnym pripomienkovým konaním.“
Obdobne na legislatívnu partizánčinu P. Pellegriniho spomína aj niekdajší minister financií Ivan Mikloš na svojom facebookovom profile. „Takmer vždy, keď biznis krídlo Smeru potrebovalo v parlamente presadiť nejaký nápad, ako niečo urvať z verejných zdrojov, robili to cez návrh zákona, alebo pozmeňovacím návrhom, ktorý predkladal práve on,“ píše I. Mikloš. „Bolo to nenápadnejšie ako cez vládny návrh, lebo ten musí prechádzať širokým verejným pripomienkovým konaním,“ dodáva.
Staviteľ a podporovateľ developerov
Po páde vlády Ivety Radičovej a nástupe druhej vlády Roberta Fica zamieril P. Pellegrini do exekutívy. Začínal v nej ako štátny tajomník na ministerstve financií (2012-2014), kým ho trojnásobný premiér neposlal na ministerstvo školstva, kde vystriedal šéfa rezortu Dušana Čaploviča (2014). Dlho sa tam neohrial, lebo už po pár mesiacoch musel nahradiť predsedu parlamentu Pavla Pašku, ktorého zostrelila kauza CT.
Dušana Čaploviča nahradil Peter Pellegrini.
Ako šéf parlamentu sa P. Pellegrini zviditeľnil ako vehementný staviteľ garáží na Bratislavskom hrade, ktoré postavil Váhostav údajného sponzora Smeru-SD Juraja Širokého na mieste niekdajšieho keltského opidia.
Staviteľské ambície ostali P. Pellegrinimu aj po voľbách 2016, po ktorých zasadol do vlády ako vicepremiér pre investície a informatizáciu. Koncom roka 2017 sa časť verejnosti vzbúrila proti plánom developerov J&T a HB Reavis, ktorí žiadali o štatút významnej investície pre svoje projekty v centre Bratislavy.
Keď developeri svoju žiadosť – údajne aj kvôli nesúhlasu koaličných partnerov Smeru-SD – stiahli, P. Pellegrini bol evidentne na strane developerských zámerov. Stiahnutie návrhov označil ako „prehru pre Bratislavu“ a tlak verejnosti pri schváleniu štatútu za „čisto populistický“.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?