Čína sa snaží viac podporiť svoju ekonomiku, ktorej oživenie po pandémii je stále slabé. Medzi investormi totiž prevládajú obavy o ďalší vývoj hospodárstva. Čínska centrálna banka preto tento rok prvýkrát znížila objem devízových vkladov, ktoré musia banky držať v rezervách.
Snaha o obnovenie dôvery
Oznámené kroky sú najnovším úsilím o posilnenie dôvery v druhú najväčšiu ekonomiku sveta, ktorá slabne pod ťarchou pretrvávajúcej krízy na trhu s bývaním, zhoršujúceho sa globálneho dopytu a rastúcej nezamestnanosti. Úrady zatiaľ pristúpili k postupnému zavádzaniu cielených opatrení a vyhli sa veľkým stimulačným krokom zavedeným v čase globálnej finančnej krízy v roku 2008. Obávajú sa teraz zvýšenia úrovne zadlženia.
Centrálna banka znížila podiel vkladov v devízových rezervách, ktoré musia finančné inštitúcie držať, na štyri percentá z doterajších šiestich.Tento krok zvyšuje objem zahraničných mien dostupných na miestnom trhu, čím sa nákup jüanov stáva pre obchodníkov relatívne atraktívnejším.
Čínsky jüan v auguste klesol voči doláru na najnižšiu hodnotu od roku 2007. Ani prekvapivé zníženie úrokových sadzieb nedokázalo zlepšiť náladu investorov spôsobenú pokračujúcim slabým výkonom ekonomiky. V tomto roku už jüan klesol zhruba o päť percent a spolu s japonským jenom a malajzijským ringgitom patrí k ázijským menám s najhorším výkonom.
Kroky na oživenie ekonomiky
Centrálna banka zvýšila podporu meny prostredníctvom množstva nástrojov, ako je stanovenie silnejšej dennej referenčnej sadzby, ako sa očakávalo, alebo podnecovanie štátnych bánk k predaju dolárov, a tiež sprísnením likvidity pri takzvanom offshore jüane, s ktorým sa môže voľne obchodovať v zahraničí.
Aby zvýšili dopyt v sektore nehnuteľností, úrady umožnili najväčším mestám znížiť akontáciu pre kupcov domov, a podporili úverové ústavy, aby znížili sadzby pri existujúcich hypotékach, čo by mohlo povzbudiť výdavky domácností. Ukončenie dvojročného prepadu na trhu s bývaním je dôležité pre oživenie rastu, pretože tento sektor a súvisiaci sektor tvoria približne pätinu ekonomiky.
V oblasti daní Čína vo štvrtok predstavila kroky na zvýšenie odpočtu dane z príjmu fyzických osôb. Odpočty sa týkajú starostlivosti o deti a vzdelávania detí. Tieto kroky majú pomôcť riešiť meniacu sa demografickú situáciu v krajine a podporiť spotrebu domácností.