Rast spotrebiteľských cien v najľudnatejšej krajine sveta pokračuje. V júni inflácia v Číne podľa údajov tamojšieho štatistického úradu dosiahla 6,4 percenta a bola najvyššou za posledné tri roky. Pred mesiacom na medziročnej báze inflácia zosilnela „len“ o  5,5 percenta. Júnové údaje boli aj nad očakávaniami domácich i zahraničných analytikov, ktorí predpovedali rast, ale iba na úroveň 6,2 percenta.

Čínskej vláde sa stále nedarí stlačiť infláciu aspoň na štyri percentá. Tento cieľ sa jej navyše neustále vzďaľuje. Problémom číslo jeden sú rastúce ceny potravín. V rozvíjajúcich sa krajinách sa to navyše považuje za politicky citlivú otázku a Čína nie je výnimkou. V júni ceny potravín v Číne zosilneli medziročne o 14,4 percenta, čo bolo o 2,7 percentuálneho bodu viac ako v máji. To výrazne prekročilo aj odhady ekonómov. Pre porovnanie, iné ako potravinové tovary zdraželi len o tri percentá.

Cena bravčového mäsa sa medziročne v krajine zvýšila napríklad už o viac ako polovicu. Veľkú časť úrody plodín zdecimovalo v krajine v posledných mesiacoch aj sucho. Inflačný tlak znepokojuje aj centrálnych bankárov v krajine, ktorí v tomto roku už tretíkrát museli pristúpiť k zvýšeniu základných úrokových sadzieb a finančné trhy počítajú minimálne ešte s jedným ich navýšením.

Analytikov znervózňujú aj rastúce cenové tlaky mimo potravín. Dynamický rast dopytu spotrebiteľov tlačí nahor ceny spotrebných tovarov a rovnako bankármi ostro sledovaných cien nehnuteľností. Maloobchodný predaj aj výroba v krajine silnejú dlhodobo dvojcifernými tempami. Aj výrobné ceny v júni zosilneli nad očakávanie, až o 7,1 percenta. Časť ekonómov však podobne ako Ling Pcheng, investičný stratég zo spoločnosti Shenyin & Wanguo, verí, že súčasná vysoká inflácia už dosahuje maximálne hodnoty a očakávajú ich postupné schladzovanie v druhej polovici roka. Ting Lu, ekonóm Bank of America/Merrill Lynch očakáva ku koncu roka jej pokles na štyri až 4,5 percenta.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com