Rusko a Čína tento týždeň začnú sériu vojenských cvičení, čo je znakom prehlbujúcich sa väzieb Moskvy s Pekingom. Kremeľ sa snaží navodiť dojem, že „všetko je tak, ako má byť" aj napriek rastúcim nákladom na vojnu na Ukrajine, téme sa venuje denník The Financial Times.
Vojnové hry Vostok, ktoré sa začínajú v utorok, sa konajú každé štyri roky na ruskom Ďalekom východe. Počas posledných cvičení v roku 2018 cvičilo spolu s vojakmi z Číny a Mongolska údajne 300 000 jeho vojakov. Tohtoročným manévrom dodali symboliku boje na Ukrajine, ktoré sa prehupli do siedmeho mesiaca.
Priateľstvo bez hraníc
Západní predstavitelia a obranní analytici tvrdia, že ilustrujú „priateľstvo bez hraníc", ktoré tesne pred vypuknutím vojny sľúbili prezidenti Vladimir Putin a Si Ťin-pching. Vojnové hry tiež zdôrazňujú schopnosť Kremľa udržiavať vzťahy s ďalšími nezápadnými spojencami vrátane Bieloruska a Indie, ktoré sa k cvičeniam pripoja.
Peking zdôraznil, že jeho účasť na cvičeniach Vostok „nesúvisí so súčasnou medzinárodnou a regionálnou situáciou". Rusko a Čína naposledy uskutočnili spoločné vojenské cvičenia v Číne minulý rok a Washington uviedol, že z najnovších cvičení nevyčíta žiadny nový význam.
Napriek tomu „skutočnosť, že Vostok znamená 'východ', hovorí všetko, čo potrebujete vedieť," povedal západný poradca pre obranu a poukázal na podporu Pekingu zo strany Moskvy, keď predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová navštívila Taiwan, ktorý Čína považuje za odpadlícku provinciu. Putin označil cestu Pelosiovej za "starostlivo naplánovanú provokáciu".
„Rusko prehralo informačnú vojnu na západe a Putin teraz ukazuje východu, že ruský život pokračuje ako zvyčajne: že 'robíme to, čo robíme na Ukrajine, sme silní a zvíťazíme'," dodal poradca.
Predpokladá sa, že až tri štvrtiny ruskej armády bojujú na Ukrajine. Analytici sa preto zhodujú, že cvičenia budú prevažne vojenským divadlom. Dodali, že ich zrušenie by bolo zlým signálom a ich konanie by mohlo mať aj drobný strategický prínos.
Podľa Putina je ruská armáda o desaťročia vpred, analytici to vyvracajú
„Vojenské cvičenia Vostok sú pravidelnou udalosťou, ale dnes nemajú zmysel," povedal pre FT nezávislý ruský vojenský analytik Pavel Luzin a dodal, že takmer všetky ruské bojaschopné jednotky sú zapojené do vojny na Ukrajine. „Je to len predstieranie, že všetko je stále v poriadku."
Vedúci analytik think-tanku Medzinárodný inštitút pre strategické štúdie Ben Barry zase pre FT uviedol, že Moskva sa „sa pýši výkladmi, aj keď horné poschodia jej budovy horia".
Dokonca aj niektorí ruskí analytici spochybnili nedávne vojenské výsledky krajiny a jej výzbroj, ktorá bola vystavená na medzinárodnej výstave zbraní v Moskve.
Putin sa na otvorení výstavy pochválil, že ruská armáda je „o desaťročia vpred" pred svojimi konkurentmi a že je ochotná podeliť sa o svoje technológie so spojencami.
Ruslan Puchov, vojenský analytik a člen verejnej rady ruského ministerstva obrany, však kritizoval ozbrojené sily za to, že na Ukrajine „nemajú dostatok vysokopresných zbraní a moderných zameriavacích zariadení".
To znamená, že „v prípade delostreleckého súboja nás často porážajú", povedal Puchov v nedávnom rozhovore, ktorý bol na ruského experta nezvyčajne úprimný, konštatujú FT.
Hoci niektoré ruské zbrane sú na úrovni špičkových západných technológií, ako napríklad systémy protivzdušnej obrany S-400, nedostatok západných komponentov brzdí technické kapacity priemyslu a poškodzuje vývoz zbraní, tvrdia analytici.
„Rusko už niekoľko rokov stráca svoje obranné exportné kapacity," povedal Pavel Luzin a dodal, že jeho vojenský priemysel „je v hlbokej kríze už najmenej šesť rokov a súčasné sankcie neprežije".