Čínsky prezident Si Ťin-pching si v rámci svojho tretieho mandátu stanovil nový cieľ. Chce, aby sa z Číny v nasledujúcom desaťročí stala stredne rozvinutá krajina. Miera rastu jej ekonomiky by sa tým pádom musela držať na úrovni piatich percent, píše The Financial Times.

Z hlavných trendov, akými sú nepriaznivá demografia, obrovský dlh a klesajúci rast produktivity, však vyplýva, že dosiahne maximálne polovicu.

Ekonomické súperenie

Peking a zvyšok sveta ešte len musia pochopiť, že sa miera rastu Číny zastaví na 2,5 percente, tvrdí Ruchir Sharma zo spoločnosti Rockefeller International. Pre porovnanie, ekonomika Spojených štátov vykazuje rast na úrovni 1,5 percenta. Aj keby Čína čelila podobným mieram inflácie a stabilnému menovému kurzu, tak by sa jej až do roku 2060 nepodarilo predbehnúť Spojené štáty a stať sa najväčšou ekonomikou sveta. Ak sa jej to vôbec niekedy podarí.

Dlhodobý rast závisí od toho, či väčší počet pracovníkov využíva viac kapitálu a či tak robí efektívnejšie. Počet obyvateľov Číny však klesá a spolu s ním aj rast produktivity. Za svoj rozmach teda krajina vďačí tomu, že do svojej ekonomiky v neudržateľnej miere pumpuje viac kapitálu.

Čína sa v súčasnosti považuje za krajinu so stredným príjmom. V tomto štádiu začínajú prirodzene spomaľovať ekonomiky mnohých štátov. Priemerný zárobok na obyvateľa sa v Číne pohybuje na úrovni 12 500 dolárov, čo je jedna pätina toho, čím sa môžu pochváliť Spojené štáty.

Na svete v súčasnosti existuje 38 vyspelých ekonomík, pričom HDP iba v 19 z nich po druhej svetovej vojne rástol o 2,5 percenta alebo rýchlejšie. Pomohol im k tomu vysoký počet pracovníkov, ktorý sa zvyšoval rýchlosťou 1,2 percenta za rok.

Čína je však výnimkou. Išlo by o prvú veľkú krajinu so stredným príjmom, ktorá by si mieru rastu HDP udržala na úrovni 2,5 percenta aj napriek poklesu počtu obyvateľov v produktívnom veku, ku ktorému dochádza už od roku 2015.

Okrem toho treba myslieť aj na jej dlh. V rámci spomenutých 19 krajín dosahoval dlh priemer 170 percent HDP. Čína je však na tom horšie – jej dlh sa do roku 2015 vyšplhal na 220 percent HDP.

Chybné prognózy

Ak sa Pekingu v súčasnej situácii podarí dosiahnuť 2,5-percentný rast, nepochybne pôjde o úspech. Udržanie miery rastu základnej produktivity na úrovni 0,7 percenta len ťažko vykompenzuje pokles obyvateľstva.

Aby Čína dosiahla úroveň piatich percent, jej miera kapitálového rastu by musela dosahovať úrovne z minulého desaťročia, konštatuje denník. Väčšina peňazí putovala do infraštruktúry, akou sú mosty, cesty či bývanie. Vzhľadom na rozsah čínskej realitnej krízy sa celkový kapitálový rast prepadne naspäť na 2,5 percenta.

V geopolitických kruhoch prevláda názor, že Čína môže dosiahnuť akýkoľvek cieľ, ktorý si jej vláda stanoví. Tento predpoklad však vychádza z prognóz, ktoré nebrali ohľad na tempo, akým jej ekonomika posledných niekoľko rokov spomaľuje. Tento rok hrozí, že miera jej rastu klesne pod tri percentá.

Ďalšie dôležité správy

PK 33 Peking - Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching prednáša prejav počas otváracej ceremónie 20. zjazdu Čínskej komunistickej strany vo Veľkej sále ľudu v Pekingu 16. októbra 2022. Na zjazde, ktorý sa koná raz za 5 rokov, by malo dôjsť k voľbe novej generácie lídrov v najľudnatejšej krajine sveta. Čínsky prezident Si Ťin-pching v nedeľu vo svojom prejave na otvorení zjazdu komunistickej strany vyhlásil, že Peking je proti
Neprehliadnite

Najbohatší Číňania stratili 9,25 miliardy eur. Stáva sa tak po upevnení moci Si Ťin-pchinga