V Pchjongjangu sa niečo deje

Zľava Hwang Pchjong-so a tajomníci Kórejskej strany práce Choe Ryong Hae a Kim Yang Gon na závere Ázijských hier. Zdroj: SITA/AP

Juhokórejské médiá po schôdzke oznámili, že severokórejskí predstavitelia súhlasili s druhým kolom rozhovorov na vysokej úrovni s Južnou Kóreou na prelome októbra a novembra. Žiadne ďalšie podrobnosti agentúra Jonhap ani televízia YTN neuviedli.

Svetové agentúry vyzdvihujú ojedinelosť sobotňajších priamych rokovaní na najvyššej úrovni za posledných päť rokov a ktoré dávajú nádej na možný prielom v napätých vzťahoch medzi oboma kórejskými štátmi.

Na čele severokórejskej delegácie bol vicemaršal Hwang Pchjong-so, ktorý je šéfom politbyra Kórejskej ľudovej armády a podpredsedom Komisie národnej obrany. Hwanga považuje veľa analytikov za druhého najvyššieho predstaviteľa KĽDR po vodcovi Kim Čong-unovi, ktorý sa už zhruba mesiac neobjavil na verejnosti. Spolu s ním pricestovali dvaja tajomníci vládnucej Kórejskej strany práce.

Po prílete na letisku Incheon pri Soule, z ktorého odvysielala zábery juhokórejská televízia, sa severokórejskí predstavitelia stretli za zatvorenými dverami s juhokórejským ministrom pre zjednotenie Rju Kihl-čom a šéfom národnej bezpečnosti Kim Kwan-činom. Posledné stretnutie medzi predstaviteľmi oboch krajín na takej vysokej úrovni sa podľa agentúry AP uskutočnilo v roku 2009.

Rokovania trvali niekoľko hodín. Ich téma nie je podľa agentúry Reuters podrobnejšie známa. Hovorkyňa juhokórejského ministerstva povedala novinárom len to, že stretnutie Severokórejčanov s juhokórejskou prezidentkou Pak Kun-hje nie je v pláne.

To by mohla byť chyba, uviedol v komentári podľa agentúry AP americký analytik a špecialista na ázijskú problematiku John Delury.

„Návšteva takej vysokopostavenej skupiny“ ponúka prezidentke unikátnu šancu „otestovať vôľu a zámery severokórejského vedenia,“ usudzuje Delury pôsobiaci na univerzite v Soule. „Prielomy vo vzťahoch medzi Severnou a Južnou Kóreou sa historicky začínajú zhora nadol a ak Pak vážne chce zlepšiť vzťahy a naštartovať proces zjednotenia, toto je zlatá šanca,“ vyhlásil.

Ďalšie rokovania sa majú uskutočniť na prelome októbra a novembra. Konkrétne témy zatiaľ nie sú známe. Rokovania by sa podľa agentúry AFP mohli pravdepodobne uskutočniť v severokórejskej pohraničnej obci Pchanmundžom v demilitarizovanej zóne.

Stretnutie vysokých predstaviteľov prichádza v čase, keď sa severokórejský diktátor Kim Čong-un kvôli chorobe už mesiac neobjavil na verejnosti. Podľa organizácie North Korea Intellectual Solidarity (NKIS), ktorú založili severokórejskí emigranti v Soule, ho počas jeho choroby vo vedení krajiny zastupuje jeho mladšia sestra Kim Jo-čong. NKIS uviedol, že Kim Čong-un sa v súčasnosti lieči na špičkovej klinike pre vysokých politických predstaviteľov a špekuluje sa o tom, že trpí dnou. Podľa iných zdrojov sa zotavuje po operácii oboch členkov.

Vzťahy medzi oboma kórejskými štátmi, ktoré od roku 1953 zostávajú technicky vo vojnovom stave, sú stále napäté. Soul chce, aby Pchjongjang ukončil svoj jadrový zbrojný program, rozhovory o tejto otázke však dlhodobo stagnujú. Severná Kórea navyše v posledných mesiacoch uskutočnila nezvyčajne veľa raketových skúšok.