Táto štátna podpora by bola jednou z najväčších, ktorú Slovensko v uplynulých rokoch poskytlo investorovi. Stimuly, ktorých schválenie podlieha súhlasu Európskej komisie, má Duslo dostať za investície do čpavku. Firma sa zároveň zaviazala, že nebude prepúšťať.
V súčasnosti pracuje v spoločnosti na juhu Slovenska približne dvetisíc ľudí. „Pre mňa je dôležité, či je ohrozených 800 pracovných miest v Dusle Šaľa. V tomto okamihu ma nič iného nezaujíma,“ obhajoval poskytnutie stimulov slovenský premiér Robert Fico.
V minulosti sa objavili informácie, že Agrofert by mohol časť výroby zo slovenského závodu presunúť do inej krajiny. Dôvodom sú vysoké ceny energií na Slovensku.
Slovenské médiá v súvislosti s rozhodovaním o poskytnutí stimulov upozornili, že nový slovenský minister hospodárstva Pavol Pavlis v 90. rokoch pôsobil spolu s A. Babišom vo firme, ktorá sa zaoberala obchodovaním s poľnohospodárskymi produktmi a hnojivami.
„Nevidím v tom žiadny konflikt záujmov. Ja budem prvý, ktorý sa pod projekt podpíše, pokiaľ bude schválený v Bruseli. Investícia dá prácu ľuďom na 20 rokov,“ reagoval P. Pavlis, ktorý pred nástupom na pozíciu ministra hospodárstva bol do minulého týždňa štátnym tajomníkom.
Podľa verejnoprávneho slovenského rozhlasu by Duslo dostalo stimuly v najvyššej možnej sume, ktorú umožňujú slovenské zákony. „Nevidím dôvod, prečo by sme mali dať menej,“ dodal P. Pavlis.
Poskytnutie štátnych stimulov investorom dlhodobo kritizuje časť slovenských podnikateľov. Nepáči sa im najmä podpora firmám, ktoré získajú úľavy bez toho, aby vytvorili nové pracovné miesta. Podniky taktiež dlhodobo upozorňujú na vysoké ceny elektriny, ktoré ich vraj znevýhodňujú oproti zahraničným konkurentom. Rôzne úľavy v oblasti energetiky dostal v minulosti napríklad výrobca hliníka Slovalco alebo košický závod amerických oceliarní U.S. Steel.