Uplynulo viac ako päť rokov, odkedy sa v čínskom Wu-chane objavila záhadná choroba, ktorá zmenila každodenný život na celom svete. Vírus SARS-CoV-2, spôsobujúci koronavírusové ochorenie, odhalil diery v globálnom zdravotníctve, preformoval postoje k riadeniu pandémií a vyžiadal si milióny obetí.
Hoci je dnes menej smrteľný vďaka imunite získanej očkovaním a infekciami, vírus naďalej mutuje. To núti vedcov sledovať jeho vývoj. Portál euronews.com zhrnul fakty, ktoré sa podarilo potvrdiť, a tiež pripomenul nevyjasnené záhady, ktoré zostávajú.
Odkiaľ pochádza SARS-CoV-2?
Pôvod vírusu je naďalej neznámy. Vedci sa domnievajú, že najpravdepodobnejším scenárom je jeho pôvod v netopieroch, odkiaľ sa mohol preniesť na ľudí cez iné zvieratá, ako sú psíky mývalovité, cibetky alebo bambusové krysy. Aj teória, že vírus unikol z laboratória vo Wu-chane, kde sa skúmajú koronavírusy, zostáva stále predmetom diskusií.
Vzdelanie je nám už zbytočné, obávajú sa vedci, ktorých prácu nahrádza AI
Koľko ľudí zomrelo na kovid-19?
Oficiálne hlásenia členských krajín WHO hovoria o viac ako siedmych miliónoch obetí, no skutočný počet sa odhaduje na viac ako 20 miliónov.
Len v európskom regióne bolo od roku 2020 zaznamenaných takmer 2,3 milióna úmrtí, pričom 583 z nich bolo nahlásených za posledné štyri týždne. Starší ľudia naďalej patria k najzraniteľnejším skupinám, čo zdôrazňuje potrebu ochrany tejto populácie.
Nielen obezita. Lieky ako Ozempic zmenia svet, píše The Economist
Ktorý variant vírusu dominuje teraz?
SARS-CoV-2 sa neustále mení, čo vedie k vzniku nových variantov. Po alfe, bete, game a delte prišiel na scénu omikron, ktorý sa od konca roku 2021 stal dominantným. Rýchlo šíril a spôsobil rekordný nárast prípadov, hoci jeho priebeh bol v priemere menej závažný ako u delty.
Kríza duševného zdravia sa vkradla na pracoviská a pomaly ich rozkladá
Čo vieme o dlhom kovide?
Milióny ľudí trpia dlhodobými dôsledkami kovidu. Tento stav zahŕňa príznaky, ktoré trvajú aspoň tri mesiace, ako je únava, „mozgová hmla“, bolesť a problémy s kardiovaskulárnym systémom.
Presné príčiny dlhého kovidu zatiaľ nie sú známe, čo komplikuje vývoj liečby. Jedna z hypotéz naznačuje, že zvyšky vírusu môžu pretrvávať v tele pacienta dlho po akútnej infekcii, no to nevysvetľuje všetky prípady. Štúdie tiež ukazujú, že očkovanie môže znížiť riziko jeho vzniku.