Vydieranie podnikateľov, obchodovanie s informáciami, falošné obvinenia či založenie organizovanej zločineckej skupiny. Partia okolo nitrianskeho oligarchu Norberta Bödöra toho má podľa polície na rováši viac než dosť. Uznesenie o vznesení viacerých obvinení, ktoré má TREND k dispozícii, popisuje pomerne detailne rozdeľovanie státisícových úplatkov medzi bývalých elitných policajtov. Partia si rozdelila dovedna podľa uznesenia takmer 800-tisíc eur, cieľom konania malo byť aj ovplyvňovanie celospoločenskej situácie, najmä v prospech strany Smer-SD.

Zatiaľ je údajne na vrchole korupčnej pyramídy spomínaný N. Bödör. Okrem neho je však do prípadu namočené takmer komplentné bývalé vedenie policajného zboru, ktoré nedávno skončilo v putách. Obdobnú pozíciu ako N. Bödör zastával v hierarchii aj švagor jeho otca Miroslava a bývalý prezident polície - Tibor Gašpar. V skupine bol aj niekdajší šéf Národnej kriminálnej agentúry Peter Hraško, či šéf protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer. S vyššie menovanými sa mal pravidelne stretávať na akýchsi poradách aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorý im mal dodávať informácie o vyšetrovaných prípadoch.

V prospech Smeru

Na teraz nie je zrejmé kam až zavedú vyšetrovateľov toky peňazí. Počas „úradovania organizovanej skupiny" bola pri moci predovšetkým strana Smer-SD, ktorá zároveň ovládala aj rezort vnútra, pod ktorý patrí polícia. „Najmä v prospech členov strany Smer-SD, ktorí takto získavali neoprávnené výhody v politickom súboji," píše sa v uznesení. Bývalých elitných policajtov sa akýmsi spôsobom po ich zatknutí zastal expremiér Robert Fico. Prácu T. Gašpara obhajoval aj jeho niekdajší nadriadený Robert Kaliňák.

NAKA zadržala špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika
Neprehliadnite

Desiatky dozorovaných prípadov bez výsledkov. Kto je zadržaný prokurátor Kováčik?

Počas najbližších hodín bude o drvivej väčšine obvinených rozhodovať Špecializovaný trestný súd, prokurátor pre ôsmich obvinených žiada väzbu. Je iba veľmi ťažko uveriteľné, že bezpečnostné zbory o spomínaných aktivitách priamo pod nosom celých osem rokov ani len netušili. Zločinecká organizácia mala totiž fungovať už od roku 2012. V prípade, že o tom nevedela minimálne Slovenská informačná služba (SIS), ide o zásadné zlyhanie štátu. Zainteresovaní si rozdelili dovedna podľa uznesenia takmer 800-tisíc eur, úplatkov však môže byť vo finále omnoho viac.

Ďalšie známe mená

Pre skupinu mal pracovať aj Ľudovít Makó, ktorý toho času pôsobil vo funkcii riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy. Na trestných činoch sa podieľal aj niekdajší riaditeľ jednotky finančnej polície Bernard Slobodník. Obaja momentálne spolupracujú s vyšetrovateľmi, okrem nich sa rozhovorili aj ďalší, ktorí boli s menovanými nejakým spôsobom prepojení. V skupine mali byť aj iné, pomerne známe mená ako Milan Mihálik či Pavol Vorobjov.

Tí boli zadržaní a vyšetrovaní už skôr za lustrácie dokopy 28 novinárov, medzi nimi aj Jána Kuciaka, ktorý bol spolu s jeho snúbenicou Martinou Kušnírovou zavraždený vo februári 2018. Okrem novinárov bolo políciou nezákonne lustrovaných ďalších 140 ľudí. O nelegálnom získavaní informácií vypovedal pred senátom Špecializovaného trestného súdu exriaditeľ kontrarozviedky SIS a niekdajší novinár Peter Tóth.

Syn majiteľa Bonulu Norbert Bödör bol zatknutý v súvislosti s úplatkárskou kauzou Dobytkár.
Zdroj: Emil Vaško
Syn majiteľa Bonulu Norbert Bödör bol zatknutý v súvislosti s úplatkárskou kauzou Dobytkár.

Biznis plán 

Ľudia okolo N. Bödöra mali profitovať z rôznych aktivít. Najlukratívnejšou z nich bolo vydieranie podnikateľov na základe informácií z daňových úradov či iných inštitúcií. Gro činnosti tvorili aj iné nelegálne získané poznatky, napríklad o trestných stíhaniach voči firmám, či stave ich preverovania políciou. V praxi platili rôzne spoločnosti za to, že ich polícia nebude stíhať, boli tiež informované o prípadných plánovaných úkonoch vyšetrovateľov a podobne.

Na snímke tabuľa s nápisom na budove, v ktorej sídli Generálna prokuratúra SR na Štúrovej ulici v Bratislave 15. júla 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Šéfovať prokuratúre bude dvojnásobný pracovný úväzok

Skupina podľa uznesenia využívala nelegálne policajné databázy, okrem biznisu so zisteniami tiež sledovali či odpočúvali vybrané osoby. Medzi nimi sa mal ocitnúť aj súčasný premiér Igor Matovič (OĽaNO), alebo momentálne advokát a exminister spravodlivosti či vnútra Daniel Lipšic. Činnosť mal riadiť N. Bödör, ktorý následne posúval informácie vyššie, najmä politikom z vtedajšej vládnej koalície strán - Smer a SNS.

Astronomické sumy

Celkovo lietajú v uznesení tisícové, desaťtisícové či až státisícové sumy. Ako sa v ňom napríklad píše, cez Ľ. Makóa mala byť jednorazovo vyplatená čiastka vo výške 200-tisíc eur B. Slobodníkovi. Ten mal zabezpečiť, aby sa v prípade vedeného so spoločnosťou JOPI Trade nekonalo, a aby neboli podozrivé osoby zadržané. B. Slobodník bol v tom čase riaditeľ národnej jednotky finančnej polície, takže mal priamy dosah na vyšetrovanie.

Osobám, ktoré mali páchať trestnú činnosť bolo doručené len formálne uznesenie o vznesení obvinenia. V praxi však nebolo voči nim vedené žiadne trestné stíhanie a B. Slobodník mal navyše cez svojich podriadených minimalizovať negatívny dopad a zahladzovať stopy. Na konanie firmy JOPI Trade upozornil ešte v roku 2018 portál Aktuality.sk. V niektorých kauzách spoločnosť zastupovala právnická kancelária exministra spravodlivosti za stranu Most-Híd Gábora Gála

Na snímke bývalý policajný prezident Tibor Gašpar odchádza z Úradu špeciálnej prokuratóry po tom, čo bol podať trestné oznámenie. TASR - Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák
Na snímke bývalý policajný prezident Tibor Gašpar odchádza z Úradu špeciálnej prokuratóry po tom, čo bol podať trestné oznámenie. TASR - Jaroslav Novák

400-tisíc

Ďalším z príkladov rozsiahlej korupcie je podľa polície situácia ohľadom spoločnosti Interstore Group. V prípade tejto firmy išlo o rozsiahle daňové trestné činy. V tom čase oslovil Ľ. Makóa vtedajší riaditeľ ekonomickej sekcie ministerstva vnútra Martin Fleischer, aby mu s prípadom pomohol. Ľudia okolo N. Bödöra napokon stanovili výšku odmeny na 400-tisíc eur, s čím zástupcovia firmy Interstore súhlasili.

Úplatok si od M. Fleischera prevzal V. Makó v bratislavskej reštaurácii a následne bol prerozdelený medzi viacerých aktérov.