Pravidlá verejného obstarávania budú od apríla tohto roka prísnejšie. Rozhodli o tom dnes poslanci Národnej rady (NR) SR, keď v závere dnešného mimoriadneho rokovania parlamentu 77 hlasmi definitívne schválili novelu zákona o verejnom obstarávaní. Pôvodne chcel novú právnu úpravu podporiť aj opozičný Smer-SD, kvôli zmene pravidiel voľby a odvolania predsedu Úradu pre verejné obstarávania (ÚVO) sa však jeho poslanci hlasovania napokon zdržali.
Jednou zo zmien v zákone o verejnom obstarávaní je zrušenie inštitútu neprioritných zákaziek, čím sa má predísť prípadom ako bol známy "nástenkový" tender. Novela tiež ÚVO vracia kompetenciu napadnúť na súde uzatvorenú zmluvu a navrhnúť jej neplatnosť. Tento inštitút zrušila predchádzajúca vláda. Zvyšuje sa tiež minimálny počet uchádzačov pri užšej súťaži z 5 na 10, čím sa má zamedziť účasti tzv. nastrčených firiem v tendroch.
Novela počíta s povinným používaním elektronických aukcií pri nadlimitných zákazkách a od 1. januára 2012 aj pri podlimitných zákazkách. Elektronická aukcia má byť povinná pri zákazkách na dodanie tovaru a používať by sa mala aj pri zákazkách na poskytnutie služieb a uskutočnenie stavebných prác, ak možno presne určiť technické požiadavky. Jej použitie by nemalo byť povinné pri podprahových zákazkách, obstarávatelia však budú musieť štvrťročne zverejňovať správu o zákazkách s nízkou hodnotou nad 1 000 eur.
Vyhodnocovanie ponúk komisiou má byť verejné s výnimkou dôverných informácií týkajúcich sa obchodného tajomstva a dôverných aspektov ponúk. Obstarávatelia nebudú môcť bezdôvodne vylúčiť mimoriadne nízku ponuku. Lehota na predkladanie ponúk nesmie byť kratšia ako 20 dní od odoslania výzvy obstarávateľom ÚVO.
Ak zmluvy a dodatky k nim budú uzavreté v rozpore so zákonom, ÚVO alebo prokurátor majú možnosť do jedného roka podať na súde návrh na určenie ich neplatnosti. Súčasné znenie zákona o obstarávaní umožňuje pre určité skupiny služieb používanie nesúťažných zjednodušených postupov.
Do novely sa naopak nakoniec nedostalo obmedzenie možnosti navyšovať dodatkami k zmluve konečnú cenu zákazky o viac ako 15 percent. Dozerať nad transparentnosťou takýchto dodatkov má ÚVO. "Úrad nám dal prísľub, že bude dodatky sledovať oveľa pozornejšie a prísnejšie. A ak bude hodnotiť benevolentne, tak opäť sme na rade my poslanci, aby sme iniciovali zmenu," priblížil jeden z autorov novely Kamil Krnáč (SaS).
Opozičný Smer-SD privítal pôvodnú snahu o sprísnenie pravidiel verejného obstarávania. Novelu však vládna koalícia podľa šéfa strany Roberta Fica spolitizovala na poslednú chvíľu predloženým pozmeňovacím návrhom Ondreja Mateja (SDKÚ-DS), ktorým mení spôsob volenia a odvolávania predsedu ÚVO.
Toho by po novom nemala schvaľovať vláda, ale voliť parlament na návrh kabinetu. Pribudnúť by mal aj nový dôvod na odvolanie šéfa úradu, a to na základe neplnenia úloh vyplývajúcich mu zo zákona. Podľa expremiéra sa tak môže stať, že napriek dohode s vládou parlament opozičného kandidáta nakoniec neschváli. Oveľa jednoduchšie ho bude vedieť koalícia aj kedykoľvek odvolať. Po schválení tejto zmeny poslanci Smeru-SD demonštratívne opustili rokovaciu sálu a záverečného hlasovania o novele sa už nezúčastnili.
"Vládna koalícia pokračuje v normalizácii a potom, čo popredvádzala na prokuratúre a na súdoch sa rozhodla, že použije politickú silu a bude kontrolovať celé verejné obstarávanie. Prešiel návrh, na základe ktorého bude odvolaný súčasný opozičný predseda ÚVO," reagoval Fico tesne po hlasovaní. Predsedom úradu je od júla minulého roka nominant Smeru-SD Roman Šipoš.
Kritizovaný pozmeňovací návrh bol podľa Fica zhotovený len v noci zo štvrtka na piatok, pričom ho podpísali viacerí vysokí predstavitelia vládnej koalície, napr. šéf SaS Richard Sulík, líder Mosta-Híd Béla Bugár či podpredseda SDKÚ-DS Milan Hort. "Ide zjavne o politickú dohodu a pravdepodobne existuje aj dohoda, kto z nich bude ovládať tento úrad. Predpokladám, že vláda dá návrh na voľbu predsedu ÚVO v krátkom čase do parlamentu a dajú si tam svojho človeka, aby ovládali celé verejné obstarávanie," dodal expremiér.
Predkladateľ pozmeňovacieho návrhu opozičnú kritiku odmietol. "Neviedlo ma nič, žiadny pokyn. Dlhodobo sa touto problematikou zaoberám a nevidím nič zlé na tom, aby sa posilňovali kompetencie Národnej rady. Zvlášť v tak dôležitom úrade ako je ÚVO," reagoval ešte počas rozpravy Ondrej Matej. Z jeho návrhu podľa neho vôbec nevyplýva, že by súčasný šéf úradu mal byť odvolaný.
Ilustračné foto na titulke - Miro Nôta