P. Pellegrini pred otvorením schôdze upozornil, že zvolávatelia schôdze ho premenovali na Pavla a požiadal, aby na budúce adresovali takéto podnety na jeho meno Peter. K chybe sa priznal Daniel Lipšic. Ten v rozprave vystupuje ako prvý. Poslanci si v úvode odsúhlasili, že budú rokovať aj po 19:00, čo je hodina, do ktorej poslanci zvyknú rokovať.
Opozícia chce na schôdzi diskutovať o postupe špeciálneho prokurátora pri vyšetrovaní Gorily. Poslanci opozičných strán navrhujú na mimoriadnej schôdzi prijať uznesenie, podľa ktorého je dôsledné vyšetrenie kauzy Gorila kľúčovým pre demokratický a právny štát.
Národná rada by podľa opozície mala zároveň vyjadriť znepokojenie nad krokmi špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktoré výrazne sťažujú dôsledné vyšetrenie Gorily.
Nezaradený poslanec D. Lipšic je presvedčený, že D. Kováčik zametá pod koberec najväčšie kauzy na Slovensku. Upozornil, že v minulosti vzal späť žiadosť o zbavenie mlčanlivosti šéfa SIS a zamietol zbaviť mlčanlivosti príslušníka SIS, ktorý bol údajne priamym svedkom udalostí odohrávajúcich sa v byte na Vazovovej ulici v Bratislave.
D. Kováčik nezáujem o kľúčového svedka podľa D. Lipšica vysvetlil tým, že cieľom vyšetrovania nie je zistiť, kto je autorom materiálu, ale či sa uvedené skutky stali a porušil sa zákon.
Počas májovej schôdze špeciálny prokurátor D. Kováčik dvakrát po sebe neprišiel na mimoriadne rokovanie parlamentného brannobezpečnostného výboru. Iniciátorom rokovania bola opozícia na čele s D. Lipšicom, ktorá chcela počuť, ako pokračuje vyšetrovanie kauzy Gorila. D. Kováčik sa vždy ospravedlnil z rokovania listom. Argumentoval, že nie je možné poskytovať informácie o vyšetrovaní, lebo ide o živú vec.
Vyšetrovanie podľa D. Kováčika prebieha a ide o náročné a rozsiahle dokazovanie. Vyšetrovanie sa podľa jeho slov týka rokov 2005 a 2006. Zároveň zdôraznil, že dozorujúci prokurátor využíva svoje oprávnenia.
„Po skončení vyšetrovania a právoplatnom ukončení sám požiadam o vystúpenie pred výborom, kde rozoberiem priebeh vyšetrovania kauzy. Preto žiadam o ospravedlnenie z tohto rokovania,“ uviedol D. Kováčik v liste. Poslanci za vládny Smer obidva razy neschválili program rokovania výboru.