Stredopravicové strany dnes napriek sporom po páde vlády Ivety Radičovej dokázali v parlamente odhlasovať viacero zmien zákonov. V pléne prešiel návrh na zrušenie kolkov v roku 2013, zavedenie pravidelných hodnotení sudcov, ktoré by teoreticky mohli viesť až k strate talára, a reforma Občianskeho súdneho poriadku. Mení sa tiež zákon o informáciách a zmenšuje sa okruh firiem, ktoré sa musia obrátiť na Protimonopolný úrad pri posudzovaní koncentrácií.
Návrhy prešli s podporou štyroch koaličných strán SDKÚ-DS, KDH, Most-Híd a SaS. Opozičný Smer-SD hlasoval proti alebo sa zdržal. Novely ešte potrebujú súhlas prezidenta.
Predaj kolkov má byť zastavený 1. januára 2013, pričom platiť nimi bude možné až do 30. septembra 2013. "V súčasnosti táto forma platenia poplatkov stráca svoj pôvodný význam," uviedlo ministerstvo financií.
Verejné orgány tak budú prijímať platby v hotovosti do 300 eur a platby platobnou kartou pre sumy vyššie ako 100 eur. Poplatky bude možné platiť aj ďalšími spôsobmi, a to prostredníctvom SMS správy a internetu. Platba poštovým poukazom a prevodom z účtu v banke zostávajú zachované tak ako dosiaľ.
Zakúpené kolkové známky bude možné vrátiť od 1. októbra 2013 do konca roka 2013. Zodpovednou inštitúciou za ich výkup bude Slovenská pošta, ktorá vráti nominálnu hodnotu predložených kolkových známok na základe písomnej žiadosti.
Sudcov budú bodovať
Sudcovia sa od nového roku musia opäť pripraviť na hodnotenie svojej práce v päťročnom cykle. Vyplýva to z novely zákona o sudcoch a prísediacich, ktorý dnes schválili poslanci NR SR. Takéto periodické hodnotenie bolo zrušené v roku 2008. Právna norma zavádza tiež mechanizmus opätovného hodnotenia v prípade predchádzajúceho zistenia nedostatkov v ich práci. Na ich odstránenie majú jeden rok.
Podľa právnej normy, ktorá je súčasťou ďalšieho balíka zmien v justícii, hodnotenie nebude vykonávať priamo predseda súdu, ale predsedovia grémií a kolégií. Nanovo sa koncipujú kritériá posudzované pri hodnotení sudcu, pričom zásadná zmena spočíva v zavedení mechanizmu ich bodovania. Prideľovať body za sledované kritériá bude predseda grémia či kolégia, predseda súdu a hodnotiaca komisia, ktorú vytvára sudcovská rada. Ak sudca nevyhovie, bude to dôvod pre vyvodenie disciplinárnej zodpovednosti s možnosťou zániku funkcie sudcu. Výsledky sa budú zverejňovať.
Novela zavádza nový právny inštitút, a to ročný štatistický výkaz sudcu. Ten vyhotoví každoročne k 31. marcu predseda súdu. Sleduje sa tak výkonnosť sudcu v ním vybavovanej agende a bude jedným z podkladov pre jeho hodnotenie. Aj výkaz bude verejne prístupný. V prípade podpriemerných výsledkov musí predseda súdu priložiť informáciu o prijatých opatreniach na zmenu stavu, prípadne o vyvodení zodpovednosti.
Zmeny sa rovnako dotknú zlepšenia reálneho fungovania disciplinárneho konania sudcov. Bude fungovať náhodný výber disciplinárneho senátu zvlášť pre každé takéto konanie, čím sa výrazne obmedzí riziko jeho zneužitia. Na účely občianskej kontroly disciplinárnych senátov má byť ich zoznam zverejnený na internete, rovnako aj databázy predsedov a členov disciplinárnych senátov zvolených Súdnou radou. Za disciplinárne previnenie sa môže sudcovi znížiť jeho funkčný plat až o 30 percent, v súčasnosti je to o 15 percent. To však nemá podľa ministerstva spravodlivosti požadovaný efekt vo význame prevenčného a sankčného pôsobenia.
Na základe súčasnej legislatívnej úpravy sa nesmú sudcovia verejne vyjadrovať k súdnym rozhodnutiam. Keďže ich môžu komentovať, podrobovať odbornej kritike, alebo k nim zaujímať vlastné postoje napríklad v rámci lektorskej či publikačnej činnosti, tento zákaz sa od nového roku obmedzí iba na rozhodnutia, ktoré ešte nie sú právoplatné.
Súdy čakajú lehoty
Civilné súdne konania sa majú od nového roka zrýchliť a zefektívniť. Predpokladá to novela Občianskeho súdneho poriadku, ktorú dnes na návrh ministerstva spravodlivosti schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Súčasná priemerná dĺžka týchto súdnych konaní by sa tak mala skrátiť z 13 až 14 mesiacov na menej ako jeden rok.
Jedným z nástrojov na urýchlenie je zavedenie lehôt na procesné rozhodnutia súdov v 13 oblastiach. Budú tak môcť pružnejšie reagovať na niektoré situácie, ktoré zbytočne predlžujú konanie. Na odoslanie uznesenia o oprave alebo doplnení podania, ak je napríklad neúplné či nezrozumiteľné, bude 60 dní. V súčasnosti neexistuje žiadny termín. Ak navrhovateľ vezme návrh späť, musí súd rozhodnúť do 30 dní o zastavení konania. Zavádza sa tiež procesná 30-dňová lehota, v ktorej má súd rozhodnúť o trovách konania.
Ministerstvo spravodlivosti sa zameralo aj na zníženie možnosti obštrukcie zo strany účastníkov konania a ich právnych zástupcov, ak neprídu na pojednávanie pre zdravotné dôvody. Tu sa zavedie podobný mechanizmus ako v Trestnom poriadku. Teda, ak sa nemôžu dostaviť, ošetrujúci lekár musí písomne potvrdiť, že dotyčný nie je schopný sa na pojednávaní zúčastniť bez ohrozenia svojho života alebo zhoršenia zdravotného stavu.
Na internetovej stránke rezortu spravodlivosti sa majú objaviť formuláre, ktoré sa týkajú výživného. Týmto sa odľahčí súdom, ktoré museli mnohokrát vyzývať účastníkov na odstránenie chýb z návrhov. Zároveň sa pomôže účastníkom konania pri vypracúvaní takéhoto podania, a to najmä v prípadoch, keď nemajú svojho právneho zástupcu.
Súdy dostanú širšie právomoci vo veciach maloletých. Podľa novej legislatívnej úpravy budú môcť komunikovať s obcou alebo štátnymi orgánmi starostlivosti o deti pri zisťovaní dôvodov nepodrobenia sa rozhodnutiu o výchove maloletých detí, ako aj o mieste ich pobytu. Na dosiahnutie výkonu rozhodnutia môže súd po bezvýslednej výzve opakovane uložiť pokutu do výšky 200 eur, ale aj zastaviť vyplatenie rodičovského príspevku či prídavku na dieťa.
Menej infozákona
Zverejňovanie zmlúv na internete čakajú od nového roka viaceré zmeny. Vyplývajú z novely zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktorú dnes schválili poslanci Národnej rady SR. Povinne sa tak po novom majú zverejňovať napríklad iba zmluvy, v ktorých má štát alebo samospráva stopercentnú účasť. Doteraz sa táto povinnosť týkala aj tých, kde mali iba podiel.
Zverejňovanie bude povinné v prípade zmlúv, ako aj zmlúv o budúcej zmluve, ktoré sa týkajú nakladania s majetkom povinnej osoby. Naopak, nebude sa vzťahovať na kontrakty z bežného obchodného styku. Pokiaľ bude zmluva uzatvorená mimo rozsah predmetu podnikania alebo činnosti povinnej osoby, bude sa musieť zverejniť.
Ministerstvo spravodlivosti tak chce zabrániť tomu, aby obchodné spoločnosti, štátne podniky a družstvá v dôsledku transparentnosti s verejnými statkami neboli znevýhodnené v hospodárskej súťaži v porovnaní s inými podnikateľmi. "Vo výslednom efekte by sa znížila tvorba verejných statkov, napríklad vo forme práva štátu či obce - akcionára na podiel zo zisku spoločnosti," upozornil rezort.
Novela zákona okrem toho ruší zverejňovanie "náročných častí" zmluvy ako napríklad technické predlohy, návody, výkresy, projektové dokumentácie, modely, kalkulácie jednotkových cien, vzory a ustanovenia všeobecných obchodných podmienok. Zavádza tiež možnosť zverejniť zmluvu bezodplatne v Obchodnom vestníku, pokiaľ nemá povinná osoba webové sídlo.
Pri zverejňovaní objednávok a faktúr už nebude potrebné zverejňovať ich úplné znenie. Postačí, ak povinná osoba bude na svojom webe päť rokov v prehľadnej podobe zverejňovať údaje z objednávky či faktúry namiesto jej celého zverejnenia.
Koncentrácie po novom
Od začiatku budúceho roka sa zníži počet subjektov, ktoré budú Protimonopolnému úradu (PMÚ) SR oznamovať koncentráciu. Zmenu prináša novela zákona o ochrane hospodárskej súťaže, ktorú v stredu schválilo plénum Národnej rady SR. Vďaka úprave kritérií budú oznamované len významnejšie koncentrácie, čo by malo viesť k časovej úspore na strane úradu a tiež k časovej a finančnej úspore na strane účastníkov koncentrácie. Výrazným spôsobom sa tak podľa protimonopolného úradu mení posudzovanie koncentrácií, kde podľa nového znenia musí kritérium obratu na Slovensku dosiahnuť nadobúdaná spoločnosť.
Novela zavádza tiež nový, tzv. dvojfázový proces pre posudzovanie koncentrácií. Pôjde o lehotu 25 pracovných dní pre bežné koncentrácie a 90 pracovných dní pre obzvlášť náročné koncentrácie. Návrh tiež obsahuje nové znenie testu pre posudzovanie koncentrácií. V súčasnom znení zákona testom na posudzovanie koncentrácií je test dominancie. Na základe neho úrad zakáže koncentráciu, ktorá vytvára alebo posilňuje dominantné postavenie, ktorého dôsledkom sú významné prekážky efektívnej hospodárskej súťaže na relevantnom trhu. Navrhovaná novela vypúšťa aj povinnosť pre podnikateľa zaplatiť penále za oneskorené zaplatenie pokuty.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com