Konflikt medzi ministerkou školstva Martinou Lubyovou a predsedníctvom SAV, ktorý sa týka transformácie vedeckých ústavov na verejné výskumné inštitúcie, trval mesiace. Počas nich ústavy existovali v právnom vákuu, ktoré im okrem iného znemožňovalo čerpať financie z už vyhratých grantov.

Po utorňajšom hlasovaní v parlamente sa opäť stanú rozpočtovými a príspevkovými organizáciami štátu, čo im umožní znova pracovať. Zmeny si ich však počkajú a tentokrát budú ešte komplikovanejšie. Ústavy budú totiž namiesto jednoduchej transformácie musieť zrušiť a založiť nanovo.

Ministerstvo školstva navyše získa väčšiu kontrolu nad tým, aký majetok ústavom zostane a aký prejde do vlastníctva štátu. Patria k nemu aj lukratívne nehnuteľnosti, na ktoré môžu mať zálusk niektorí podnikatelia.

Parlament odignoroval protesty vedcov. Konflikt s Lubyovou sa môže začať odznova

Protest veda chce žiť v Bratislave a Košiciach Zdroj: TASR

Nepodieľajte sa na historickom podvode, prosili poslancov

Už doobeda sa vedci zišli na protestnom pochode za záchranu SAV. Hodinu pred poludním vyšlo okolo 500 ľudí od Úradu vlády k parlamentu. Predseda SAV Pavol Šajgalík vyzýval poslancov, aby nehlasovali za novelu zákona o SAV: „Páni poslanci, do veľkej miery ste boli zmanipulovaní a preto vás vyzývam, aspoň jednu politickú stranu vládnej koalície, aby sa nepodieľala na tomto historickom podvode.“

Ešte v pondelok vydala Generálna prokuratúra (GP) stanovisko k podnetu SAV, podľa ktorého ministerka školstva nezmyselne zdržuje transformáciu. Ešte pred zverejnením tohto stanoviska M. Lubyová verejnosti tvrdila, že GP jej dala za pravdu.

Samotná prokuratúra poslala médiám vyjadrenie, v ktorom veci uviedla na pravú mieru – podľa jej stanoviska nemá ministerstvo ďalej naťahovať čas a transformáciu buď odobriť, alebo zamietnuť. Vedenie SAV toto stanovisko v pondelok nemalo k dispozícii a kritizovalo M. Lubyovú, že ho nesprístupnila verejnosti v celom znení. Tá ho napokon zverejnila v utorok.

Zamestnanci môžu na čas prísť o prácu

Na proteste sa zúčastnili aj odborári, ktorí sa taktiež obávajú zrušenia a založenia ústavov. Zamestnanci SAV by tak na istý čas úplne prišli o prácu. „Právnici mi poradili snažiť sa zachovať kontinuitu pracovných vzťahov, ktorá je dôležitá, alebo, respektíve, ak by sme sa dostali do stavu, ktorý nastane, že sa budeme musieť registrovať inak, tak sa snažiť vyrokovať s predsedníctvom, budúcimi riaditeľmi ústavov, čo najlepšie podmienky,“ skonštatoval predseda odborového zväzu SAV Andrej Rusnák.

„Parlament, keď prelomí veto prezidenta, tak budeme postupovať podľa tej novely zákona,“ avizoval ďalší postup SAV P. Šajgalík. Po skončení pochodu sa niektorí z účastníkov rozhodli sledovať rokovanie parlamentu priamo na pôde NR SR.

K bratislavskému protestnému pochodu sa pripojili aj vedci v Košiciach, ktorí sa zhromaždili v aule SAV na Watsonovej ulici. Takýmto spôsobom chceli podporiť kolegov v Bratislave, ktorí pochodom tlačili na poslancov NR SR, aby nehlasovali za novelu zákona o SAV.

Parlament odignoroval protesty vedcov. Konflikt s Lubyovou sa môže začať odznova

Protest veda chce žiť v Bratislave a Košiciach Zdroj: TASR

Výzva vedcov na zastavenie útokov na SAV

Túto výzvu zaslali piati poprední slovenskí vedci v utorok ráno prostredníctvom platenej agentúrnej správy:

„Sme znepokojení stavom, do ktorého sa dostala Slovenská akadémia vied, ako najdôležitejšia inštitúcia vedy a výskumu v Slovenskej republike. Tento stav je dôsledkom politického tlaku a procesov, ktoré nemajú nič spoločné so snahou pomôcť našej vede.

Slovenská republika má v mnohých oblastiach výskumu dobré meno, mnohé naše pracoviská sú zapojené do spolupráce so špičkovými univerzitami a ústavmi v Európe a inde vo svete. Ako veľmi mladá krajina máme napriek všetkým problémom dobrý základ stať sa spoločnosťou kritického myslenia, vedy a významných domácich hospodárskych inovácií.

Politické prostredie ale dlhodobo nežičí ani našim špičkovým akademikom, ani mladým vedcom, ktorí vidia perspektívu vo vede. Posledné kroky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR však vybočili dokonca aj z rámca tohto dlhodobo nepriaznivého stavu.

Dospeli sme k názoru, že ministerstvu od začiatku sleduje ciele, ktoré nemajú nič spoločné s pôvodnými zámermi zákona pomôcť slovenskej vede. Vyzývame poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, aby nepodporili novelu zákona, ktorá zmarí prebiehajúcu transformáciu SAV a nenávratne poškodí záujmy Slovenskej republiky.

Vyzývame Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, aby okamžite zastavilo ďalšie nepriateľské kroky voči Slovenskej akadémii vied a zdržalo sa ďalších klamlivých informácií, ktoré verejnosti podáva. Ministerka školstva stratila našu dôveru, nereprezentuje záujmy slovenskej vedy a preto ju vyzývame, aby odstúpila zo svojej funkcie.

Prof. RNDr. Vladimír Bužek, DrSc., teoretický fyzik Prof. RNDr. Peter Moczo, DrSc., seizmológ Prof. MVDr. Michal Novák, DrSc., neurovedec Ing. Martin Venhart, PhD., jadrový fyzik Doc. JUDr. Jozef Vozár, CSc., právnik

Profily signatárov výzvy:

Prof. RNDr. Vladimír Bužek, DrSc., teoretický fyzik Popredný odborník v oblasti teórie kvantovej informácie, kvantovej optiky a kvantovej teórie merania. Absolvoval množstvo pobytov ako hosťujúci profesor na zahraničných pracoviskách, vrátane Imperial College, Veľká Británia, Universität Ulm, Nemecko, či University of Queensland, Austrália. Je členom 15-členného expertného panelu European Quantum Flagship, iniciatívy Európskej únie pre transfer poznatkov z kvantovej fyziky do európskej hospodárskej praxe.

Prof. RNDr. Peter Moczo, DrSc., seizmológ Podieľal sa na budovaní modernej siete seizmických staníc na území Slovenska. Ako expert riešil seizmické riziká atómových elektrární v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach. Ako hosťujúci profesor pôsobil v japonskom Kjóte či francúzskom Grenobli. Celosvetovo významne prispel k rozvoju numerického modelovania seizmických vĺn. Je nositeľom viacerých ocenení prínosu k vede. V súčasnosti je predsedom Učenej spoločnosti Slovenska, organizácie združujúcej najvýznamnejších vedcov Slovenskej republiky.

Prof. MVDr. Michal Novák, DrSc., Dr.h.c., neurovedec Riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV. Popredný odborník na diagnostiku Alzheimerovej choroby, prispel k objavu úlohy poškodených tau-proteínov v tejto chorobe. Deväť rokov pôsobil v Medical Research Council Centre v anglickom Cambridgei. Nositeľ viacerých domácich vedeckých ocenení. Ako prvý Slovák tiež získal ocenenie Svetovej zdravotníckej organizácie so sídlom v Ženeve.

Ing. Martin Venhart, PhD., jadrový fyzik Vedúci Oddelenia jadrovej fyziky Fyzikálneho ústavu SAV. Venuje sa výskumu štruktúry atómového jadra. Spolupracuje s univerzitou Jyväskylä vo Fínsku a s iThemba Labs v Južnej Afrike, ako post doktorand pôsobil v belgickom Leuvene. Koordinátor prvého čisto slovenského experimentu v CERN-e. Najmladší člen predsedníctva SAV.

Doc. JUDr. Jozef Vozár, CSc., právnik Riaditeľ Ústavu štátu a práva SAV. Expert na obchodné a finančné právo. Absolvoval pobyty na univerzite v Mníchove aj v Inštitúte Maxa Plancka. Bývalý člen Súdnej rady SR.“