Európsky parlament schválil vôbec prvú legislatívu EÚ na sledovanie prevodov kryptoaktív, prevenciu prania špinavých peňazí a implementáciu spoločných pravidiel dohľadu a ochrany klientov. Legislatíva zahŕňa takzvané „cestovné pravidlo“, ktoré sa bude vzťahovať na prevody kryptoaktív a bude vyžadovať, aby informácie o zdroji a príjemcovi aktíva cestovali spolu s transakciou a boli uložené na oboch stranách prevodu.

Zákon sa bude vzťahovať aj na transakcie nad tisíc eur zo samoobslužných peňaženiek, keď budú komunikovať s peňaženkami spravovanými poskytovateľmi služieb v oblasti kryptoaktív. Pravidlá sa nebudú vzťahovať na prevody medzi osobami uskutočňované bez poskytovateľa alebo medzi poskytovateľmi konajúcimi vo vlastnom mene.

Právnymi predpismi sa zavedú aj spoločné pravidlá dohľadu, ochrany spotrebiteľa a environmentálnych záruk v oblasti kryptoaktív vrátane kryptomien. Nový právny rámec podporí integritu trhu a finančnú stabilitu reguláciou verejných ponúk kryptoaktív a zahŕňa opatrenia proti manipulácii s trhom a na predchádzanie praniu špinavých peňazí, financovaniu terorizmu a iným trestným činnostiam.

EK určila prvé online platformy, pre ktoré budú platiť nové pravidlá

Európska komisia vydala prvé rozhodnutia podľa zákona o digitálnych službách (DSA) a určila 17 veľmi veľkých online platforiem (VLOP) a dva veľmi veľké online vyhľadávače (VLOSE), ktoré dosahujú aspoň 45 miliónov aktívnych používateľov mesačne. Medzi určené spoločnosti patria Alibaba AliExpress, Amazon Store, Apple AppStore, Booking.com, Facebook, Google Play, Google Maps, Google Shopping, Instagram, LinkedIn, Pinterest, Snapchat, TikTok, Twitter, Wikipedia, YouTube, Bing a Google Search.

Teraz budú musieť do štyroch mesiacov splniť celý súbor nových povinností podľa DSA, ktorých cieľom je posilniť a chrániť používateľov online vrátane maloletých. Nové povinnosti zahŕňajú posilnenie postavenia používateľov s jasnými informáciami o tom, prečo sa im odporúčajú určité informácie, poskytovanie spoľahlivých nástrojov na moderovanie obsahu, zabezpečenie vysokej ochrany súkromia, bezpečnosti a ochrany neplnoletých osôb, prepracovanie rozhraní, odporúčacích systémov, podmienok na zmiernenie rizík a ďalšie. Platformy tiež musia mať jasné podmienky a presadzovať ich dôsledne a nearbitrárne.

DSA sa bude presadzovať prostredníctvom celoeurópskej štruktúry dohľadu a členské štáty EÚ musia do 17. februára 2024 zriadiť vnútroštátne orgány zodpovedné za dohľad nad menšími platformami a vyhľadávačmi. Komisia tiež zriadila Európske centrum pre algoritmickú transparentnosť (ECAT), ktoré má poskytovať podporu pri posudzovaní, či je fungovanie algoritmických systémov v súlade s povinnosťami v oblasti riadenia rizík.

Potravinový úrad prehodnotil bezpečnosť bisfenolu A

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) nedávno prehodnotil obavy týkajúce sa zdravia v súvislosti s bisfenolom A (BPA), chemickou látkou používanou na výrobu niektorých plastov a živíc. Po vykonaní rozsiahleho hodnotenia vedeckých dôkazov a konzultáciách s verejnosťou vedeckí experti úradu EFSA zistili potenciálne škodlivé účinky na zdravie imunitného systému v dôsledku vystavenia BPA v potrave. Odborníci zohľadnili aj ďalšie škodlivé účinky na zdravie reprodukčného, vývojového a metabolického systému, ktoré boli identifikované v predchádzajúcom hodnotení rizík.

BPA sa používa v rôznych výrobkoch vrátane polykarbonátových plastov, epoxidových živíc, dávkovačov vody, nádob na skladovanie potravín, opakovane použiteľných fliaš na nápoje, ochranných náterov či výsteliek pre plechovky. Keď sa chemické látky ako BPA používajú v nádobách na potraviny, môžu v malých množstvách migrovať do potravín a nápojov, ktoré obsahujú. Vedci EFSA preto pravidelne prehodnocujú ich bezpečnosť, pričom zohľadňujú nové údaje.

Vedci úradu podrobne preverili bezpečnosť BPA a preskúmali viac ako 800 nových štúdií uverejnených od januára 2013. Zistili zvýšenie percentuálneho podielu typu bielych krviniek, nazývaných pomocné T-lymfocyty, v slezine, čo by mohlo viesť k vzniku alergického zápalu pľúc a autoimunitných porúch. Panel identifikoval aj ďalšie škodlivé účinky na zdravie reprodukčného, vývojového a metabolického systému.

V porovnaní s predchádzajúcim hodnotením z roku 2015 odborná skupina EFSA výrazne znížila prípustný denný príjem (TDI) BPA, teda množstvo, ktoré možno denne prijímať počas celého života bez toho, aby predstavovalo výrazné zdravotné riziko. Vedci EFSA stanovili TDI na 0,2 nanogramu na kilogram telesnej hmotnosti denne, čím nahradili predchádzajúcu dočasnú úroveň štyri mikrogramy na kilogram telesnej hmotnosti denne, teda nová hodnota je približne 20-tisíckrát nižšia.

Komisia chce posilniť kybernetickú bezpečnosť

Európska komisia navrhla Akt kybernetickej solidarity EÚ, nariadenie zamerané na posilnenie kapacít v tejto oblasti v celej Európskej únii. Cieľom aktu je zlepšiť odhaľovanie a informovanosť o kybernetických bezpečnostných hrozbách a incidentoch, posilniť pripravenosť kritických subjektov a posilniť solidaritu a schopnosti krízového riadenia a reakcie medzi členskými štátmi EÚ.

Návrhom sa vytvárajú kapacity EÚ, aby bola Európa odolnejšia a schopnejšia reagovať na kybernetické hrozby, zároveň sa posilňujú existujúce mechanizmy spolupráce. Jeho cieľom je tiež zaistiť bezpečné digitálne prostredie pre občanov, podniky a kritické subjekty, ako sú nemocnice a verejné služby.

Okrem toho Komisia v rámci Európskeho roka zručností 2023 predstavila Akadémiu zručností v oblasti kybernetickej bezpečnosti s cieľom riešiť nedostatok talentov v tejto oblasti a zvýšiť počet kvalifikovaných odborníkov v EÚ. Komisia tiež navrhla zmenu a doplnenie Aktu o kybernetickej bezpečnosti s cieľom umožniť budúce prijatie európskych certifikačných systémov pre riadené bezpečnostné služby. Komisár Thierry Breton zdôraznil, že je dôležité výrazne a naliehavo investovať do spôsobilostí v oblasti kybernetickej bezpečnosti, aby bolo možné odhaliť rozsiahle hrozby reagovať na ne a zotaviť sa z nich.

Postupy pri posudzovaní fúzií sa zjednodušia

Európska komisia prijala balík opatrení na zjednodušenie svojich postupov pri posudzovaní fúzií. Balík obsahuje revidované vykonávacie nariadenie o fúziách, oznámenie o zjednodušenom postupe a oznámenie o zasielaní dokumentov.

Očakáva sa, že tieto zmeny prinesú podnikom a poradcom významné výhody, pokiaľ ide o prípravné práce a súvisiace náklady. Cieľom nových pravidiel je zjednodušiť a rozšíriť rozsah postupu Komisie pri preskúmavaní bezproblémových fúzií a znížiť množstvo informácií požadovaných pre všetky transakcie. Nové pravidlá sa budú uplatňovať od 1. septembra 2023.

EÚ zreformuje obchodovanie s emisiami, prijala aj ďalšie zákony

Cieľom je znížiť emisie skleníkových plynov (GHG) do roku 2030 aspoň o 55 percent v porovnaní s úrovňami z roku 1990. Tieto zákony zahŕňajú reformu systému EÚ na obchodovanie s emisiami (ETS), ktorá zvýši jeho ambície a postupne zruší bezplatné kvóty pre podniky. Systém ETS sa rozšíri aj na emisie skleníkových plynov z námorného sektora a zreviduje sa pre leteckú dopravu.

Ďalším dôležitým právnym predpisom je vytvorenie mechanizmu EÚ na úpravu hraníc v oblasti emisií oxidu uhličitého (CBAM), ktorý bude motivovať krajiny mimo EÚ, aby zvýšili svoje klimatické ambície. Zabezpečí tiež, aby sa úsilie EÚ a celého sveta v oblasti klímy neoslabilo presunom výroby do krajín s menej ambicióznymi politikami. Dovozcovia určitých tovarov budú musieť zaplatiť akýkoľvek cenový rozdiel medzi cenou uhlíka platenou v krajine výroby a cenou uhlíkových kvót v rámci systému EU ETS.

Okrem toho bol zriadený Sociálny fond EÚ pre oblasť klímy (SCF), ktorého cieľom je bojovať proti energetickej chudobe a zabezpečiť, aby bol prechod na klímu spravodlivý a sociálne inkluzívny. Zraniteľné domácnosti, mikropodniky a používatelia dopravy postihnutí energetickou a dopravnou chudobou budú mať prospech z SCF, ktorý bude financovaný z aukcií kvót ETS II a z národných zdrojov.

Texty teraz musí formálne schváliť Rada. Potom sa uverejnia v Úradnom vestníku EÚ a nadobudnú účinnosť o 20 dní neskôr.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto
Neprehliadnite

Splnenie potrieb zákazníkov v dobe dynamických zmien