Mnoho ľudí vyslyšalo výzvy zo sociálnych sietí darovať krv, aby pomohli raneným, a tak od rána sa pred nemocnicami a stanicami tvoria dlhé rady. Na taký nápor nebol systém pripravený.
„Vnútri to bola špinavá mäsiarčina, ľudia s guľkami v hlave, strieľali ich zhora do hlavy, zatiaľ čo padali na zem,“ povedal agentúre AFP neďaleko od Bataclanu policajt, ktorý sa zúčastnil nočného zásahu. V koncertnej sieni na východe Paríža bolo takmer 90 mŕtvych. Zomreli štyria útočníci, traja sa vyhodili do vzduchu.
„Len som zašiel domov, aby som sa osprchoval a upokojil deti,“ uviedol tridsiatnik v policajnej uniforme. „Sem sa vraciam ako človek,“ dodal. Aby pochopil, čo sa stalo, musel sa vyspovedať. „Nemôžeme byť ľahostajní,“ povedal.
Je to moja štvrť
V sobotu ráno bolo okolie ešte ohraničené policajným kordónom. Pred vchodom do Bataclanu policajné vozidlá bránili vo výhľade stovkám kamier z celého sveta. Pohrebné vozidlá podľa jedného z policajtov odvážali telá.
Peggy má červené oči. „Nerozumiem tomu,“ hovorí obyvateľka postihnutej štvrti, ktorá sa cíti „veľmi šokovaná.“ „Tu je miesto, kde sa mladí schádzajú, aby sa bavili,“ dodala.
„Je to moja štvrť už 30 rokov,“ poznamenáva päťdesiatšesťročná Mathilde. „Tu sa každý pozná s každým, chodíme spolu na kávu. Všetkých nás to hlboko zasiahlo,“ povedala matka troch detí, ktorej dve dcéry žijú v uliciach Saint-Maur a Bichat, kde sa tiež strieľalo.
Celkovo sa počas piatkového večera v Paríži odohralo šesť útokov. Explózia hrmela aj pri štadióne Stade de France na severe metropoly, kde sa práve hral futbalový zápas medzi Francúzskom a Nemeckom.
Mladík Mamadou od chvíle, kedy sa v bare, kde sa pozeral na zápas, uvedomil, čo sa deje, nespal a počúval rádio. „Znechucuje ma to, je to apokalyptické," povedal mladík. Je si istý, že za útokmi bol Islamský štát. „Určite sa chceli pomstiť za smrť 'džihádistu Johna'," odhaduje v narážke na zabitie britského kata Islamského štátu, ktorý sa stal vo štvrtok terčom amerického náletu.
Rýchla pomoc
Tímy psychiatrov záchrannej služby boli mobilizované a vyslané do štvrti s cieľom pomôcť šokovaným ľuďom vrátiť sa späť do reality, povedal Christophe Debien, ktorý bol privolaný ako posila z Lille na severe Francúzska. Cieľom je tiež zistiť, u koho by sa mohla vyvinúť posttraumatická stresová porucha. Ohrození ľudia by mali byť ošetrení v lekárskom centre, rýchlo postavenom v štvrti.
Asi 800 metrov odtiaľ, na ulici Fontaine au Roi, kde sa odohral jeden z útokov, sa dvadsaťšesťročný Maximilien zastavil uprostred chodníka. „Nesmieme prestať žiť. Nemeňte zvyky, ani tie najmenšie,“ povedal.
O kúsok ďalej, na triede Charonne, kde bolo zabitých 19 ľudí, zamestnanci pohrebnej služby dokončili odvoz tiel. „Pálili dávkami úplne bez rozmýšľania. Našli sme plno zásahov na druhej strane ulice,“ povedal jeden z policajtov.
Okoloidúci mladík sa pýta, či ešte niekde môžu byť útočníci. „Nevieme. Je to možné, ale nesmieme podliehať panike, pretože to je to, čo by chceli,“ odpovedá policajt.
Jeden z miestnych drží sviečku a pýta sa, či ju môže položiť k dostrieľanej reštaurácii La Belle Equipe. „Na to je skoro, príliš skoro,“ odpovedá policajt a muž odchádza so slzami v očiach.
Inde na miestach krviprelievania kladú ľudia kytice. „Anjelom rock'n'rollu,“ bolo napísané pri koncertnej sieni na počesť americkej skupiny Eagles of Death Metal, ktorá tu v piatok hrala. „Všetkým priateľom, ktorých som poznal, aj tým, ktorých som nepoznal,“ stálo na inej.