J.Y. Le Drian pritom naznačil, že môže ísť o priamu podporu a zapojenie sa do operácií v Sýrii a Iraku, ale aj o prevzatie časti úloh, ktoré francúzske jednotky v súčasnosti plnia inde vo svete.
Francúzsko už po piatkových útokoch, ktoré vzali život 129 ľuďom, zintenzívnila letecké operácie proti pozíciám Islamského štátu (IS) v Sýrii. Práve táto organizácia sa k parížskym atentátom prihlásila. Do oblasti mieri francúzska lietadlová loď. Prezident Francois Hollande tiež vyzval k vzniku širokej medzinárodnej koalície, ktorá by proti IS bojovala.
Francúzsky minister J.Y. Le Drian tiež zdôraznil, že už samotný jednomyseľný súhlas európskych partnerov s francúzskym požiadavkou je jasným politickým signálom. Paríž podľa neho začne s partnermi z EÚ o konkrétnej podobe pomoci rokovať už v najbližších hodinách.
Le Drian pripomenul rozsiahle francúzske zapojenie do operácií v rôznych častiach Afriky, potrebu posilniť operácie v Sýrii aj chrániť vlastné územie. „Povedal som svojim partnerom, že to nemôžeme robiť všetko sami,“ pripustil.
„Všetci to berú ako útok na Európu, na európsky spôsob života a tiež sa podľa toho chcú zachovať,“ opísal atmosféru na rokovaniach český minister obrany Martin Stropnický.
Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová povedala, že po utorkovom ministerskom súhlase už k aktivácii príslušnej časti únijnej zmluvy nie je potrebné nejaké ďalšie formálne schvaľovanie.
„Neznamená to misiu či operáciu v rámci Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky (CSDP). Znamená to bilaterálnu pomoc a podporu, ktorú môže EÚ koordinovať, ak to bude užitočné a nutné,“ vysvetlila.
Text príslušného siedmeho paragrafu 42. článku Lisabonskej zmluvy uvádza, že „ak sa členský štát stane na svojom území terčom ozbrojenej agresie, poskytnú mu ostatné členské štáty pomoc a podporu všetkými prostriedkami, ktoré sú v ich moci.“