Európska komisia pred viac než týždňom oznámila, že siedmim krajinám eurozóny hrozí, že na budúci rok nedodržia únijné rozpočtové pravidlá. Brusel posudzoval rozpočtové plány väčšiny štátov platiacich eurom. V prípade Francúzska, Talianska a Belgicka EK situáciu znova posúdi v marci 2015.

EK stanovila, dokedy musia „Francúzsko a Taliansko prijať dodatočné opatrenia“, uviedla A. Merkelová s tým, že ide o oprávnenú požiadavku. „Komisia však zároveň jasne povedala, že to, čo doteraz predložili, nie je dostatočné. A ja s tým súhlasím,“ dodala kancelárka.

Krajiny eurozóny museli svoje plány na podobu rozpočtu na budúci rok predložiť EK k 15. októbru. S Belgickom, Francúzskom i Talianskom komisia v minulých týždňoch viedla intenzívne rokovania.

Uvedené štáty sa na najvyššej vládnej úrovni zaviazali na začiatku budúceho roka prijať a realizovať štrukturálne reformy, ktoré posilnia hospodársky rast. V strednodobom horizonte to má zlepšiť udržateľnosť verejných financií. Taliansku a Belgicku by inak mohlo hroziť disciplinárne konanie, a Francúzsku – druhej najväčšej ekonomike eurozóny – pokuta, pretože disciplinárne konanie s krajinou je už vedené.

Aktualizované 7. decembra 2014 o 21.54:

Vysoký taliansky predstaviteľ označil za „poľutovaniahodné“, že A. Merkelová považuje reformy, ktoré zavádza taliansky premiér Matteo Renzi, za nedostatočné.

„Talianska vláda by si sama nikdy nedovolila známkovať iné členské štáty EÚ. Žiadame Nemecko o rovnaký rešpekt,“ vyhlásil štátny tajomník pre únijné záležitosti Sandro Gozi. „Možno by kancelárka Merkelová mala zamerať svoju pozornosť na domáci dopyt v Nemecku, nedostatok investícií či nerovnováhu platobnej bilancie. Bol by to dôležitý príspevok, ktorý Európa od Berlína už dlho očakáva, ale v tomto smere sa očakávanie doteraz nenaplnilo,“ dodal štátny tajomník.

Francúzsko na výroky nemeckej kancelárky zatiaľ nereagovalo.

Rusko zasahuje do záležitostí iných štátov

Aktualizované 7. decembra 2014 o 12.22: 

A. Merkelová v rozhovore obvinila Rusko, že zasahuje do vnútorných záležitostí mnohých krajín, ktoré sa usilujú o zblíženie s EÚ.

„Moldavsko, Gruzínsko a Ukrajina sú tri štáty v našom východnom susedstve, ktoré prijali zvrchované rozhodnutia podpísať asociačnú dohodu s EÚ,“ povedala kancelárka. „A Rusko sa podieľa na problémoch vo všetkých týchto troch krajinách,“ dodala a poukázala pritom na takzvané zmrznuté konflikty v Podnestersku, Abcházsku, v Južnom Osetsku i na zásahy Ruska do vývoja na východe Ukrajiny.

Rusko tento týždeň tvrdo kritizovalo priebeh parlamentných volieb v Moldavsku, v ktorých minulú nedeľu získali väčšinu prozápadné strany. Moskva zároveň zakázala dovoz moldavských vín, zeleniny a mäsa. Veľkú kritiku si vyslúžil aj podpis dohody o „strategickom partnerstve“, ktorú v novembri uzavrel ruský prezident Vladimir Putin so separatistickým gruzínskym Abcházskom.

Predsedníčka vlády najväčšej európskej krajiny obvinila Moskvu aj zo snahy urobiť západobalkánske krajiny hospodársky a politicky závislé od Ruska v záujme svojho väčšieho vplyvu v regióne.

Nemecká kancelárka v rozhovoru bránila aj rozhodnutie NATO nezaradiť v roku 2008 Ukrajinu a Gruzínsko do takzvaného Akčného plánu členstva (MAP), ktorý je všeobecne považovaný za akýsi predstupeň úplného začlenenia do NATO. Ubezpečila zároveň, že NATO je pripravené brániť svoje členské štáty vo východnej Európe, teda Poľsko a Pobaltie.

„Nie je dôvod hovoriť o vojne v Pobaltí. Napriek tomu článok 5 Severoatlantickej zmluvy, ktorý hovorí, že útok na jedného z členov je útokom na celú alianciu, platí,“ upozornila A. Merkelová.