Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová absolvovala turné po Spojených štátoch, ktoré odštartovala zasadnutím Valného zhromaždenia OSN v New Yorku, kde sa stretla s mnohými významnými svetovými lídrami vrátane generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa či kanadského premiéra Justina Trudeaua, píše Politico.
Odtiaľ jej kroky putovali do New Jersey, kde mala príhovor pred študentmi prestížnej Princetonskej univerzity. Prejav nazvaný „Chvíľa Európy“ však pôsobil skôr ako óda na americko-únijné vzťahy.
„V politike som už 20 rokov. Nikdy som s Bielym domom nezažila takúto intenzívnu a podrobnú spoluprácu plnú dôvery,“ povedala von der Leyenová študentom. „Keď čelíte kríze, spoznáte, kto sú vaši skutoční priatelia,“ dodala.
Žije vo veži
Podľa Politica sú jej slová viac než iba diplomatickými lichôtkami, ktoré sa od človeka v jej postavení očakávajú. Podľa viacerých predstaviteľov z Bruselu a Washingtonu odrážajú to, ako sa z von der Leyenovej stala osoba, na ktorú sa USA obrátia vždy, keď niečo s EÚ potrebujú prediskutovať. Tento trend sa prejavil najmä v otázke ruskej vojny na Ukrajine.
Tí istí ľudia nezabudli poukázať na čoraz hlasnejšie klebety o narastajúcej nespokojnosti na domácej pôde. Von der Leyenovej prístup „zhora-nadol“ sa nepáči viacerým členom jej vlastnej inštitúcie či predstaviteľom krajín EÚ. Jej tendencia k tajnostiam a jej závislosť od úzkeho okruhu poradcov sú podľa jej ohováračov v rozpore s kultúrou bloku, ktorá sa nesie v duchu zhodou podmieneného rozhodovania.
„Nikomu neverí; žije vo veži,“ povedal jeden z jej eurokomisárov, ktorý nechcel byť menovaný. „Nevytvára aliancie. Niekedy to môže viesť ku chybám, keďže ľudí dostatočne nepočúva,“ nešetril kritikou člen Komisie.
Padli si do oka
Nečakaným impulzom pre toto nečakané zblíženie medzi von der Leyenovov a Washingtonom bola ruská invázia na Ukrajinu, konštatuje Politico.
V novembri 2021 absolvovala šéfka Komisie svoju prvú návštevu Bieleho domu. Ruský prezident Vladimir Putin spustil svoju agresiu o dva a pol mesiaca neskôr, no aj napriek tomu bolo narastajúce napätie možné cítiť už vtedy.
USA s EÚ diskutovali hlavne o situácii na hranici EÚ s Bieloruskom. Bieloruský diktátor Alexander Lukašenko sem v tom čase zvážal migrantov z Blízkeho východu, ktorí následne vstupovali na územie Poľska či Litvy.
Strach z ruskej invázie aj naďalej rástol a tak sa diskusie začali sústrediť na prípravy balíka sankcií, ktorý by blok mohol prijať, ak by sa Moskva rozhodla poslať svojich vojakov na Ukrajinu. V tom čase už spolu USA s EÚ boli v dennom kontakte.
Počas príprav prevzala vedenie v otázke sankcií práve Komisia, ktorá o veci rokovala s predstaviteľmi Berlína, Paríža či Ríma. Do veľkej miery však konzultovala s členskými štátmi EÚ iba v malých skupinkách.
Európanom sa odcudzila
Von der Leyenovej silné stránky, akými sú diskrétnosť a schopnosť rýchlo sa rozhodovať, možno očarili jej náprotivky vo Washingtone, no pre tie isté vlastnosti sa odcudzila niektorým svojim kolegom v Bruseli a iných hlavných mestách Európy.
Keď šéfka Komisie ohlásila členom Európskeho parlamentu šiesty balík sankcií vrátane zákazu ruskej ropy ešte predtým, ako o ňom stihli rokovať, tak sa u niektorých z nich nestrela s pochopením.
Nebolo to prvýkrát, čo von der Leyenová zožala kritiku za to, že nedrží krok s ostatnými, ale ide popredu.
Keď vrcholila pandémia koronavírusu, tak unikol návrh Komisie, ktorý sa týkal ekonomického záchranného balíka v hodnote dvoch biliónov eur. Ani o ňom lídri ešte predtým, ako k tomu došlo, nevedeli. „Nezabudni sa s nami rozprávať,“ pokarhala ju vtedy bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Viac právomocí pre Komisiu
Ľudia, ktorí s von der Leyenovou úzko spolupracovali tvrdia, že jej tendenciu centralizovať moc možno najviac badať vtedy, keď sú na stole veľké otázky.
V rámci svojho prístupu „zhora-nadol“ sa od svojho predchodcu Jeana-Claudea Junckera výrazne líši, keďže tento bývalý šéf výkonného orgánu EÚ o veciach so svojimi kolegami pravidelne diskutoval, než urobil akékoľvek rozhodnutie.
V mnohých veciach sa von der Leyenovej chápanie výkonnej moci podobá na štýl typický pre amerických prezidentov. Komisia sa už nejaký ten čas snaží získať si v rámci EÚ viac právomocí a pod vedením súčasnej šéfky tejto výkonnej inštitúcie celý proces naberá rýchly spád.
Komisia sa už postavila do čela mnohých veľkých zmien, akými sú vydávanie spoločných dlhopisov EÚ, spoločné obstarávanie vakcín proti koronavírusu či zavedenie sankcií voči Rusku.