Ruská vojna na Ukrajine odhalila jeden paradox. Na jednej strane ukázala, že medzinárodný poriadok Západu, ktorý vznikol po druhej svetovej vojne a po skončení studenej vojny prešiel prestavbou, sa rúca. Na druhej strane Západ dokázal, že vo svojej reakcii na ruskú agresiu západné štáty prejavili väčšiu súdržnosť a silu, ako by sa dalo čakať, napísal pre Financial Times analytik Michel Duclos.
Je to paradox, o ktorom sa pravdepodobne rozprávali aj francúzsky prezident Emmanuel Macron so šéfom Bieleho domu Joeom Bidenom, keď sa prednedávnom stretli vo Washingtone. Ruská invázia na Ukrajinu znamenala koniec ilúzie, že existuje skutočný liberálny globálny poriadok.
Globálny Juh
Mnohé krajiny globálneho Juhu nie sú ochotné vzdorovať Rusku, a to aj napriek skutočnosti, že v hre sú princípy neagresie, zvrchovanosti a územnej celistvosti. Nevraživosť voči Západu, ktorá sa prehĺbila, keď došlo k pomalej distribúcii vakcín počas pandémie covid-19, je hnacím motorom pohŕdania základnými ustanoveniami Charty OSN.
Vojna takisto naznačuje, že epitafy konca medzinárodného liberálneho poriadku sa zakladali na iluzórnych predpokladoch. Západ ukázal, že je schopný vrátiť úder a zároveň kontrolovať medzinárodné finančné siete, ako aj export vyspelých technológií do Ruska.
Hrozba uvalenia druhotných amerických sankcií na popredné čínske spoločnosti zabránila Pekingu v poskytovaní významnej vojenskej a ekonomickej pomoci Rusku.
Lepšie zbrane
A nadradenosť zbraňových systémov vyrábaných v Spojených štátoch, Británii, Francúzsku a inde vo svete v rukách nesmierne motivovaných ukrajinských vojakov výrazne pomohla zvrátiť vývoj udalostí na ukrajinskom fronte. Dôkazom sú americké salvové raketomety HIMARS či francúzske samohybné húfnice CAESAR.
Napriek tomu si však západní lídri nesmú robiť nijaké falošné ilúzie. Väčšina predpokladov, ktoré šéfa Kremľa Vladimira Putina viedli k tomu, že zo strany Západu môže očakávať len nemastnú-neslanú reakciu, tu bude stále. Po prvé, liberálna demokracia dostala príučku v Severnej Amerike aj v Európe.
Po druhé, relatívny ústup Západu z vojenskej, diplomatickej a politickej slávy bude pokračovať aj vo vzťahu k Číne a iným ambicióznym mocnostiam, ako sú India a Indonézia. Po tretie, ekonomický vplyv skupiny G7 sa ešte viac scvrkne. A po štvrté, odpor globálneho Juhu voči vyspelým štátom sa nestratí ako para nad hrncom.
Treba trvať na súdnej dohre
Ak chcú dať lídri Ameriky, Británie, Francúzska a ďalších západných krajín jasne najavo svoj postoj, mali by vydať spoločné vyhlásenie, v ktorom objasnia, kde stoja vo vojne na Ukrajine. Mali by podporovať Ukrajinu a jej vládu v úsilí o obnovenie územnej celistvosti a zaviazať sa pomáhať krajine zachovať jej bezpečnosť aj po skončení vojny.
A Západ by mal nájsť spôsoby, ako zabezpečiť, aby sa ruská invázia na Ukrajinu dočkala aj medzinárodnej súdnej dohry. Zavedenie nových foriem principiálnej medzinárodnej spolupráce je jediný spôsob, ako môže Západ vyriešiť paradox, ktorý vojna odhalila, píše Michel Duclos z Montaignovho Inštitútu.