Pápež František v sobotu vo svojej homílii počas vigílie z Veľkonočnej nedele Pánovho zmŕtvychvstania vyzval na veľkonočné prímerie s cieľom dosiahnuť mier prostredníctvom rokovaní.
Na vigílii, ktorá sa konala v Bazilike svätého Petra, sa zúčastnil aj primátor ukrajinského mesta Melitopol a traja ukrajinskí poslanci, informovala agentúra AP.
Pápež sa v príhovore podľa AP priamo nezmienil o ruskej invázii na Ukrajinu, ale vyzval na veľkonočné prímerie.
AP poznamenala, že s touto výzvou pápež prišiel v deň, keď Rusko obnovilo raketové a delostrelecké útoky na Kyjev, západnú Ukrajinu a ďalšie oblasti.
Na záver homílie pápež ubezpečil členov delegácie z Ukrajiny: „Všetci sa v túto noc modlíme za vás a s vami. Modlíme sa za všetkých trpiacich".
Dodal, že ľudia môžu trpiacim poskytnúť spoločnosť, či modlitbu, ale najväčším darom je, že „Kristus vstal z mŕtvych". Ako poznamenala AP, pápež posledné slová povedal v ukrajinčine.
Podľa AP ukrajinskú delegáciu, ktorá navštívila viaceré európske hlavné mestá so žiadosťou o väčšiu pomoc pre ich vojnou zničenú krajinu, v sobotu prijal vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin.
Agentúra Reuters dodala, že pápež Veľkonočnej vigílii Pánovho zmŕvychvstania nepredsedal - pravdepodobne pre opakujúce sa bolesti nohy, ktoré ho nútia obmedziť niektoré aktivity. Ako hlavný celebrant ho nahradil taliansky kardinál Giovanni Battista Re.
Bohoslužba zahŕňala procesiu v takmer úplnej tme centrálnou loďou Baziliky sv. Petra, ktorá je najväčším kresťanským chrámom. Obrady si od prítomných vyžadovali dlhé státie počas spevov a čítania evanjelia, ako aj kľačanie.
Na vigílii sa zúčastnilo asi 5 500 ľudí. Bolo medzi nimi aj sedem dospelých, ktorých pápež počas omše pokrstil. Vatikán uviedol, že títo katechumeni pochádzajú z Talianska, Spojených štátov, Albánska a Kuby.
Na obradoch Veľkého týždňa, ktoré vyvrcholia v nedeľu, sa verejnosť môže zúčastniť prvýkrát od roku 2019 - po dvoch rokoch obmedzení pre pandémiu choroby covid-19.
V nedeľu predpoludním by pápež mal celebrovať omšu na Svätopeterskom námestí a potom sa prihovorí veriacim z loggie na priečelí baziliky a udelí i tradičné požehnanie mestu Rím a celému svetu – Urbi et orbi.