Pandémia ochorenia Covid-19 vstúpila do kritickej fázy, vyhlásila v pondelok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Varovala, že prípady nákazy výrazne stúpajú napriek osvedčeným opatreniam, ktoré mali šírenie koronavírusu zabrzdiť. V južnej Ázii si rekordné počty nakazených vyžiadali prísne, nové obmedzenia, uviedla tlačová agentúra AFP.
Briti si, naopak, prvýkrát po dlhých mesiacoch užívajú slobodu ako napríklad pivo v pube a úprava účesu v kaderníctve, keďže v ostrovnej krajine uvoľnili epidemiologické obmedzenia. To dokazuje, ako rýchle očkovanie obyvateľstva v niektorých štátoch spôsobuje zaostávanie iných štátov, väčšinou chudobných.
Koronavírus už usmrtil po celom svete vyše 2,9 milióna ľudí a infikovalo sa ním takmer 136 miliónov ľudí, píše AFP.
Európske tempo očkovania je „neprijateľne pomalé“, tvrdí WHO
„Práve teraz sme v kritickom bode pandémie," povedala novinárom hlavná odborníčka WHO pre koronavírus Maria Van Kerkhoveová. „Krivka tejto pandémie stúpa. A stúpa exponenciálne. Toto nie je situácia, v ktorej sme chceli byť po 16 mesiacoch pandémie, keď už máme osvedčené opatrenia na jej ovládnutie," dodala van Kerkhoveová.
India v pondelok prekonala Brazíliu ako krajina s druhým najvyšším počtom infekcií, keďže za jediný deň zaznamenala vyše 168-tisíc nových prípadov nákazy.
Najnovší rýchly nárast infekcií spôsobil, že India zaznamenala celkovo 13,5 milióna infikovaných, čo je viac než 13,48 milióna v Brazílii.
USA a ďalšie krajiny vyjadrili znepokojenie v súvislosti so správou WHO o pôvode koronavírusu
Pozitívny vývoj je však napríklad v Grécku, kde sa stredoškolskí študenti v pondelok prvýkrát po piatich mesiacoch vrátili do škôl a internátov. Študentov aj učiteľov budú dvakrát týždenne testovať na koronavírus, ale niektorých expertov toto znovuotváranie znepokojuje. Podľa nich je krajina ešte stále v zovretí pandémie.
Ďalšou pozitívnou správou sú výsledky klinických skúšok, ktoré ukazujú, že prípravok s obsahom protilátok od americkej spoločnosti Regeneron používaný na liečbu pacientov s ochorením Covid-19 takisto pomáha zabraňovať aj samotnému nakazeniu.