Ich počet sa môže ešte zvýšiť, tvrdí na webe Investigace.cz česká investigatívna novinárka Eva Kubániová. Je členkou Českého centra pro investigativní žurnalistiku, ktoré na prípade spolupracuje s medzinárodným novinárskym združením ICIJ.

Až 95 mien v slovenskom zozname je spojených s firmou Green Carbon Renewables. Väčšina z nich sú Holanďania s adresou uvedenou v Sládkovičove. Riaditeľom tejto firmy je biely kôň John Novák z Vancouveru, ktorý bol prezidentom Kanadsko-Slovenskej obchodnej komory v rokoch 2004-2006. 

Figuroval vo viacerých nadnárodných firmách. V roku 2014 si podľa transportného dokumentu nechal napríklad previesť Ferrari z Kanady do Grécka.

Panama Papers je obrovský balík 11,5 milióna dokumentov, ktoré unikli z panamskej právnickej firmy Mossack Fonseca, ktorá spravuje 214-tisíc spoločností v daňových rajoch. Odhaľuje pochybné prevody viac ako sedemdesiatich súčasných a bývalých hláv štátov, ktoré využili offshorové spoločnosti a daňové raje k vlastnému obohateniu sa - k praniu peňazí a vyhýbaniu sa daniam. Na zozname prominentov figuruje ukrajinský prezident Petro Porošenko, islandský premiér Sigmundur Gunnlaugsson a nepriamo aj ruský prezident Vladimir Putin. 

Fakt, že sa niekto objavil v týchto materiáloch ešte neznamená, že všetci z nich páchali zločin.

Firma so sídlom v Sládkovičove

Firma Mossack Fonsecca schránkovú firmu zaregistrovala na Bristkých Panenských ostrovoch v roku 2012. Spoločnosť Green Carbon Renewables požiadala, aby sa meno riaditeľa Johna Nováka v zakladajúcich dokumentoch uvádzalo bez adresy. Podľa pasu, ktorý J. Novák zaslal firme Mossack Fonsecca, bol narodený v kanadskom Burnaby. O pár mesiacov neskôr stihol získať kartu rezidenta Monackého kniežatstva. Na kartičke by mala byť napísaná profesia rezidenta, ktorá je jedným z kritérií pri jej získaní. V Novákovom prípade je napísané „sans“, čo znamená bez profesie.

Firma sídli v Sládkovičove. Medzi holandskými menami sa objavili aj dve Srbky: Snežana Ilić a Olga Kiendler. Druhá menovaná bola riaditeľkou vo firme Montenegro Ventures Limited so sídlom v Londýne. Svoju kariéru začala v roku 2000 v Európskom parlamente, kde bola asistentkou europoslancov. O dva roky neskôr sa z nej stala tímlíderka pre priame zahraničné investície na srbskom Ministerstve medzinárodných ekonomických vzťahov. Na jeden rok sa vrátila do Viedne, kde sa vo firme CMS Vienna Law Office venovala fúziám a akvizíciám. Ako výkonná riaditeľka figurovala aj v problematickej firme Hypo Alpe-Adria-Bank, o ktorej vlani písal TREND.sk

O. Kiendler na riaditeľskej stoličke v spoločnosti Montenegro Ventures Limited vystriedala podľa Investigace.cz Olivera Ilinčič, ktorá bola kedysi poradkyňou prezidenta Srbska a Čiernej hory a pracovala v Národnej banke v Juhoslávii. Bola spájaná s kontroverzným srbským podnikateľom Stankom Subotićom, ktorý bol trestne stíhaný za pašovanie cigariet zo Srbska z Macedónska a Maďarska. Bola jeho obchodnou partnerkou. 

Podnikateľ s 3D okuliarmi a bloger

Na slovenskom zozname figuruje aj kontroverzný podnikateľ Sergej Racman. Jeden z najbohatších Slovincov, ktorý je vlastníkom spoločnosti na výrobu 3D okuliarov.

Jedným zo Slovákov je aj istý Milan Hošek, ktorý obchoduje s cennými papiermi a venuje sa investičnému poradenstvu. Na portáli denníka SME má aj svoj blog. Tento človek v 90. rokoch získal minoritné balíky akcií viacerých privatizovaných spoločností spájaných s rôznymi škandálmi. Kedysi bol akcionárom VÚB Kupónu, 1. aj 2. garantovanej či Plastiky Nitra. Vlastnil aj akcie strojárskeho holdingu Sitno. V týchto prípadoch ale nespolupracoval s majoritnými akcionármi firiem, ktoré ich majetok ovládli.

M. Hošek mal byť podľa slovenského zoznamu spolu s Marekom Rosom a Ivanou Rosovou v seychelskej firme AI ASSETS LTD. Pre TREND.sk poprel, že by vlastnil akúkoľvek schránku, oficiálnu odpoveď prisľúbil mailom. 

Slovenský zoznam Panama Papers ani zďaleka netvoria len slovenské mená. Prevládajú Holanďania, ale nachádzajú sa na ňom aj Srbi, Kanaďan, či Slovinec.