Panamský prezident José Raúl Mulino zdôraznil zvrchovanosť svojej krajiny nad Panamským prieplavom. Reagoval na vyhlásenia zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý pohrozil, že bude žiadať vrátenie tejto dôležitej vodnej cesty pod správu USA.

Každý štvorcový meter Panamského prieplavu a okolitej oblasti patrí Paname a bude jej patriť aj naďalej, povedal Mulino s tým, že o zvrchovanosti a nezávislosti jeho krajiny nemožno vyjednávať.

Trump cez víkend opakovane vyhlásil, že bude žiadať rýchle vrátenie Panamského prieplavu pod správu Spojených štátov, a to "v plnom rozsahu". Tvrdil, že Panama porušuje morálne aj právne princípy, pretože americkým obchodným a vojenským lodiam účtuje za prechod premrštené poplatky.

Spojené štáty tento prieplav z veľkej časti vybudovali a desaťročia sa podieľali na správe jeho okolia. Komplex prešiel pod plnú kontrolu Panamy v roku 1999 na základe dohody, ktorú ešte v roku 1977 podpísal vtedajší americký prezident Jimmy Carter.

Cez Panamský prieplav, ktorý spája Tichý a Atlantický oceán, prechádza podľa odhadov približne päť percent svetovej námornej dopravy. Využívajú ho najmä Spojené štáty, Čína, Japonsko a Južná Kórea.

Poplatky vyberané Panamou sú považované za štandardné trhové sadzby, pretože sú založené na veľkosti a tonáži lodí, ktoré prieplavom prechádzajú. Neexistujú žiadne dohody, ktoré by dávali Spojeným štátom preferenčné podmienky z dôvodu ich historickej úlohy staviteľa.

Ďalšie dôležité správy

Closeup,Of,Woman,Pumping,Gasoline,Fuel,In,Car,At,Gas
Neprehliadnite

Trumpove clá na kanadskú ropu zaplatia americkí motoristi