Líder nemeckej CDU Friedrich Merz plánuje sprísniť pravidlá pre nelegálnu migráciu. Hoci kritici varujú pred konfliktom s partnermi v EÚ, viaceré krajiny už podobné opatrenia zaviedli.
Hlavný kandidát na post nemeckého kancelára F. Merz označil európsky azylový systém za nefunkčný a chce razantne obmedziť nelegálnu migráciu na národnej úrovni. Jeho plán zahŕňa prísnejšie hraničné kontroly, väčšiu kapacitu na zadržiavanie nelegálnych migrantov a každodenné deportácie.
Merzova stratégia by mohla viesť k nadradenosti národných právnych predpisov nad európskym právom, čo kritizovali politickí oponenti. Generálny tajomník Sociálnodemokratickej strany (SPD) varoval pred „fatálnym signálom“ pre európskych partnerov, zatiaľ čo ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková (Zelení) tvrdí, že uzatvorenie hraníc by bolo v rozpore s právom EÚ.
![Friedrich Merz](https://dam.nmhmedia.sk/image/c9ef0500-7a64-4eff-b935-9c22930968e4_phpcoickk.jpg/960/540)
Boj o voliča v Nemecku vyostrila protimigračná rétorika. Merz a Musk flirtujú s AfD
Merzove plány však nie sú v Európe ojedinelé. Viaceré štáty EÚ sprísnili azylovú politiku, a to nezávisle od politickej orientácie vlád. V Dánsku zaviedla sociálnodemokratická premiérka Mette Frederiksenová jedny z najprísnejších imigračných pravidiel v Európe. Aj keď to viedlo k napätiu s Európskym súdnym dvorom (ECJ), M. Frederiksenová minulý rok v rozhovore pre Bloomberg privítala zmenu postoja ďalších krajín: „Konečne! Ďakujem, drahí kolegovia! Toto sme mali v Európe zmeniť už dávno.“
Švédsko, ktoré podobne ako Nemecko prijalo veľké množstvo migrantov počas krízy v roku 2015, zásadne otočilo svoju politiku a zaviedlo „paradigmatický posun“ smerom k udržateľnej migrácii. V Rakúsku sa na post kancelára pripravuje líder krajne pravicovej FPÖ Herbert Kickl, ktorý vyhral voľby na základe sľubov okamžitého zastavenia imigrácie a deportácií žiadateľov o azyl. Aj jeho plán čelí kritike za porušenie práva EÚ.
![Money,Of,The,United,States,And,Europe,And,Two,Flags](https://dam.nmhmedia.sk/image/f7891f4c-8e5b-46a9-b6c0-be33219d04a5_phpaiblaj.jpg/960/540)
Väčšie škody než pandémia či kríza. Hrozí úplné ekonomické rozdelenie východu a západu
Poľský premiér Donald Tusk už minulý rok dočasne pozastavil právo na azyl a sprísnil hraničné kontroly. Zdôraznil, že tento krok bol očakávaný v celej Európe. Talianska premiérka Giorgia Meloniová čelí súdnemu sporu s ECJ pre outsourcing azylového procesu do Albánska. Maďarsko dlhodobo ignoruje pravidlá EÚ v oblasti migrácie a naposledy pohrozilo hromadným presunom migrantov do Bruselu.
Nemecko by prísnejšou migračnou politikou nešlo proti prúdu – naopak, prispôsobilo by sa trendu, ktorý už v Európe nastal, konštatuje Bloomberg.
Ďalšie dôležité správy
![Ilustračná fotografia](https://dam.nmhmedia.sk/image/efc171fc-03ff-4fba-93a4-af1b272d4b61_phpnadmfg.jpg/960/540)