Slováci si za destilát z pálenice už v roku 2022, v porovnaní s uplynulým obdobím, priplatili. Niektoré pálenice sumu za liter vypáleného alkoholu zodvihli aj o tri eurá.
„Za ten istý objem destilátu som v roku 2022 zaplatil približne o sto eur viac. Nič ale nenarobíme, to pálenie už s otcom vnímam ako tradíciu. Ak sa ceny opäť navýšia aj v roku 2023, destilát si síce vypáliť prídeme, no pravdepodobne dovezieme menej kvasu,“ vyjadril sa pre TREND 53-ročný Pavol, ktorý „domácu“ dáva páliť takmer každý rok.
Spomínaný výrok sa zhoduje aj s predpoveďami Združenia páleníc a liehovarov na výrobu destilátov na Slovensku, ktoré opätovné zvýšenie cien očakáva aj v tomto roku. Podľa podpredsedu združenia Tomáša Holotu hrozí aj to, že v dôsledku vyššej spotrebnej dane začnú v niektorých regiónoch páliť alkohol načierno.
O koľko stúpnu ceny za liter vypáleného alkoholu v roku 2023, koľko páleníc vlani zaniklo a ako ovplyvní vyššia spotrebná daň na alkohol páleničiarov TRENDU povedal podpredseda Združenia páleníc a liehovarov na výrobu destilátov na Slovensku.
Ceny stúpali zväčša o dve eurá na liter
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?