Žena bola pred týždňom zadržaná v Pakistane kvôli údajne sfalšovaným identifikačným dokladom a v prípade usvedčenia jej hrozí 14 rokov väzenia.
Sharbat Gulaová obvinenia popiera. Súd prepustenie na kauciu zamietol, pretože vraj nedostal dostatočné dôkazy na potvrdenie pakistanského občianstva.
Autor fotografie Steve McCurry vyhlásil, že je ochotný urobiť maximum, aby S. Gulaové pomohol. S. McCurry tvrdí, že počínanie pakistanských úradov je nehoráznym ponižovaním ľudských práv. „Som odhodlaný urobiť úplne čokoľvek, aby som jej a jej rodine zaistil právnu a finančnú pomoc. S postojom úradov absolútne nesúhlasím. Ona celý život trpela,“ napísal na sociálnej sieti Instagram.
Pakistan sa v posledných mesiacoch zameral na ľudí s falošnými dokladmi. V krajine žijú tisíce afganských utečencov, ktorí sa snažia, aby na ne úrady neprišli. S. Gulaová vraj v roku 2014 požiadala o vystavenie preukazu na meno Sârbu Bibiová. Úrady teraz pátrajú po osobách, ktoré doklad vystavili. Rovnako pátrajú aj po jej manželovi.
Na fotografii, ktorá nesie názov Afganská dievča, mala S. Gulaová len 12 rokov. Snímok bol zhotovený v utečeneckom tábore na severozápade Pakistanu, kde sa ocitla po sovietskej okupácii Afganistanu.
Sharbat Gula, a girl from the iconic picture of @NatGeo has been arrested for possessing false documentation. her face still tells so much.. pic.twitter.com/wihwkmJtOM
— Giorgi Tabagari (@Tabagari) October 26, 2016
Fotografia má pútavý príbeh: keď S. McCurry vyfotografoval vystrašené dievča, neopýtal sa jej na meno. Sedemnásť rokov ju potom hľadal a úspešný bol až v roku 2002. Žila v odľahlej afganskej dedine so svojím manželom pekárom a s tromi dcérami. Dievča nemala potuchy, že jej fotografiu pozná celý svet. S. McCurry jej vysvetlil, že jej portrét sa stal symbolom, a poprosil ju, aby ju mohol vyfotografovať znova. S. Gulaová, ktorá inak chodí zahalená, s tým súhlasila.
V Pakistane žije podľa štatistík OSN približne 1,4 milióna registrovaných afganských utečencov. Ďalšie milión je v krajine bez súhlasu úradov.