Padne to len zvonku

Výhovorka politikov a úradníkov prichytených pri preberaní úplatku, že celé je to len na objednávku politického oponenta, je nielenže smiešna tým, ako sa korupčníci snažia zakryť svoju vinu, ale potvrdzuje tiež jeden obludný fakt. Že prichytení vedia, ako sa manipulujú štátne orgány, ktoré majú proti korupcii bojovať. No pravda je i to, že politici si navzájom pre úplatky po krku nejdú. A keď niektorého z nich predsa začne žmýkať polícia, je to jeho smola, že sa dostal na mušku slušnejších a odvážnejších strážcov zákona.

Aj takáto smola však býva často dočasná. Politickí spolupútnici prichyteného mávajú medzi policajtmi, prokurátormi i sudcami oddaných, ktorí na pokyn „zhora“ dokážu zastaviť vyšetrovanie korupčného prečinu. Zmanipulovaní nie sú všetci, ale i rozbehnutý prípad môže ticho putovať medzi kanceláriami či súdnymi sieňami, kým ho nestopí ten „správny“človek. Tých lepších strážcov zákona to hnevá, no práca vedúca do stratena alebo zadrhnutý kariérny i platový postup ich časom otupí. A keď aj hneď neprisluhujú, zostávajú ticho bokom.

Proti korupcii sa na Slovensku podľa konečných účtov bojuje iba naoko. Prečo by inak dostal päťročný trest nepodmienečne potravinový inšpektor, čo si zobral z kontrolovaného obchodu ryžu a oriešky ani nie za 30 eur, ale z veľkých mien na mestských úradoch či ministerstvách, čo už na státisícové úplatky ani nečakajú, ale idú si sami po ne za podnikateľmi ako výpalníci, nikto za mrežami neskončil!

Takýto chorý systém manipulovaný politikmi sám seba liečiť nebude. A aj tlak z Bruselu síce vedie k prijímaniu množstva parádnych protikorupčných zákonov, no tie sú nanič, keď z nich zdegenerovaný systém robí v praxi iba zdrapy papiera. Toto sa dá rozbiť len zvonku, no voliči zatiaľ nedozreli na to, aby pre často zjavnú korupciu poslali terajších politikov do zabudnutia. A médiá môžu na korupciu iba upozorňovať. Posun k lepšiemu nastane, keď sa slušní podnikatelia a slušnejší ľudia z úradov či z polície prestanú báť toho, že korupciu nahlásia či s ňou budú naozaj tvrdo a otvorene bojovať.

Nádejnou cestou k tomu sú nové aktivity niekoľkých najuvedomelejších biznismenov, čo investujú nemalé peniaze do organizácií, ktoré na rozdiel od štátneho aparátu dokážu chrániť ohlasovateľov korupcie a rozpracované kauzy vedia vyšperkovať jasnými dôkazmi natoľko, že prehnitý systém musí obetovať zopár korupčníkov. A čím viac bude obetovaných, tým viac sa budú obávať pokračovať v rozkrádaní verejných zdrojov tí ostatní.

O tom, ako zopár súkromných podnikateľov bojuje proti korupcii a rozhovor s bývalým riaditeľom českej rozviedky Karlom Randákom, si prečítajte v novom TRENDE 33/2012.

Padne to len zvonku
Zdroj: marek

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.