Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor 's dnes znížila hlavný úverový rating Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) z najvyššej možnej známky AAA na stupeň AA plus. To je pokles o jeden stupeň. Agentúra už v piatok znížila hodnotenie úverovej spoľahlivosti deviatich krajín eurozóny, vrátane Francúzska.

Šéf EFSF povedal, že efektívna úverová kapacita fondu sa nemení. Zníženie ratingu EFSF môže znížiť schopnosť fondu požičiavať si na trhoch relatívne lacné peniaze. S&P uviedla, že rating záchranného fondu by sa mohol vrátiť na stupeň AAA, ak členovia eurozóny zvýšia garancie za úvery, ktoré fond získava.

EFSF nemá sám o sebe žiadny kapitál. Musí si zabezpečovať úvery, za ktoré ručia silné štáty eurozóny. Získané peniaze potom fond požičiava slabším členom eurozóny. Na pomoc EFSF teraz najviac spolieha Grécko. Hoci dlhopisy, ktoré EFSF vydáva, garantuje väčšina krajín eurozóny, rating fondu sa odvíja od krajín s ratingom AAA. Tých bolo až do piatku šesť, po znížení ratingu deviatich krajín eurozóny ale ostali len štyri. Ich garancie ale nie sú dosť vysoké na to, aby si fond udržal úverovú kapacitu 440 miliárd eur.

Šéf EFSF Klaus Regling povedal, že fond si udrží efektívnu úverovú kapacitu 440 miliárd eur aj bez ohľadu na krok ratingovej agentúry. "Zníženie ratingu na stupeň AA plus len u jednej agentúry úverovú kapacitu EFSF vo výške 440 miliárd eur nezníži," povedal K. Regling.

Záchranný fond EFSF bol založený v máji 2010 v reakcii na problémy Grécka. Tomu ešte pomáhali ostatní členovia Európskej únie a Medzinárodný menový fond. Po tejto skúsenosti vznikol fond EFSF, ktorý bol pôvodne zamýšľaný na tri roky, teda do roku 2013. Jeho nástupcom má byť fond ESM, teda Európsky stabilizačný mechanizmus. Vzhľadom na ťažkosti v eurozóne sa lídri členských krajín rozhodli fond ESM sprevádzkovať o rok skôr. Terajší fond EFSF už pomohol financovať záchranu Írska a Portugalska.

Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi poznamenal, že už je čas, aby investori a regulačné orgány začali na ratingové agentúry menej spoliehať. Podľa šéfa ECB je potrebné si položiť otázku, ako sú tieto ratingy dôležité pre trh, pre regulátorov a pre investorov. Draghi povedal, že ECB nemôže jednotlivé ratingy komentovať, vie si ale vraj predstaviť, že sa bez ratingov dá obísť.

S&P v piatok znížila rating deviatich krajín eurozóny. Francúzsko a Rakúsko stratili najvyššiu možnú známku AAA, nižší rating má ale napríklad aj Španielsko alebo Taliansko. Zo 17 krajín eurozóny sa počet krajín, ktorých dlhopisy ratingová agentúra hodnotí ako brak, zvýšil na tri. Vedľa Grécka sú to po novom Cyprus a Portugalsko.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP