Ratingová agentúra Standard & Poor's (S&P) sa bráni proti obvineniam, že svojimi rozhodnutiami prehĺbila dlhovú krízu eurozóny. „Mlčanie ratingových agentúr, vynechanie tejto transparentnosti týkajúcej sa budúcej platobnej schopnosti by trhy skôr zneistilo, ako keď sa vyjadríme," uviedol v rozhovore pre agentúru DPA šéf S&P pre Nemecko Torsten Hinrichs.  „Ak by sme teraz alebo v blízkej budúcnosti nezverejnili rozhodnutie o zmene ratingu, vedome by sme zasiahli do tohto procesu a naše pôsobenie by bolo takmer manipulatívne."

Veľké ratingové agentúry sa ocitli pod paľbou kritiky pre svoje pesimistické hodnotenie úverovej bonity Grécka a Portugalska, ktoré sú kandidátmi na bankrot. "Veľmi dobre si uvedomujeme význam našich vyhlásení - aj v makroekonomickom kontexte. A veľmi uvedomelo pracujeme s touto zodpovednosťou," uviedol T. Hinrichs. "Stále je však vecou každého účastníka trhu, či zohľadní ratingy pri svojich rozhodnutiach."

Hinrichs zdôraznil, že metodológia udeľovania ratingov je už dlho zverejnená na internetovej stránke S&P. Takže námietka, že postup agentúry je netransparentný, je neudržateľná. S&P sa podľa Hinrichsa starostlivo pridržiava svojich kritérií. To kontrolujú aj regulačné úrady Európskej únie (EÚ) a americký burzový dohľad SEC. „Účastníci trhu sa môžu spoľahnúť na to, že nerobíme žiadne unáhlené a predčasné rozhodnutia, ale že všetko najprv starostlivo analyzujeme."

S&P nie je podľa Hinrichsa kritickejšia ako pred finančnou krízou. „Pracujeme podľa veľmi podobných kritérií ako pred začiatkom úverovej krízy. Kritériá sú jasnejšie a transparentnejšie a neustále realizujeme nevyhnutné korekcie. Ale nesprísnili sme ich," vysvetľuje T. Hinrichs

 Nedávne zhoršenia ratingov Grécka a Portugalska vyvolali vlnu rozhorčenia. Podľa Hinrichsa "v takých ťažkých časoch, aké prežívame teraz, nie sú negatívne ratingové hodnotenia nikdy vítané". Dodal, že treba rozlišovať medzi príčinou a následkom. "V prípade gréckej ekonomiky môžeme už viac než 10 rokov pozorovať stratu konkurencieschopnosti. Úlohou ratingových agentúr je, aby dopredu vyjadrovali svoj názor na takéto veci." Hinrichs pripomenul, že S&P začala znižovať rating Grécka už v roku 2004, pričom vtedy to nevyvolalo žiadne reakcie u verejnosti ani na trhu.

Nemecko, ktoré tiež kritizovalo v uplynulom období oligopol ratingových agentúr, upozornilo na to, že ho možno zlomiť len bez angažovanosti vlád. Akékoľvek riešenie musí byť nezávislé a podporené finančnými trhmi. "Musí to byť riešenie bez akejkoľvek účasti štátu, pretože to musí byť riešenie, ktoré si získa dostatočnú dôveru trhov," uviedol v piatok (8. 7.) hovorca spolkového ministerstva financií. Dodal, že Nemecko by privítalo riešenie, ktoré by vzchádzalo iniciatívy súkromného sektora.

Foto na titulke - Flicrk.com