Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's varovala 15 štátov eurozóny vrátane Slovenska, že by im kvôli dlhovej kríze mohla znížiť rating. Nemecku, Rakúsku, Belgicku, Fínsku, Holandsku a Luxembursku hrozí v rámci bezprecedentného hromadného zníženia ratingových známok degradácia o jeden stupeň, ostatným štátom vrátane Francúzska či Slovenska dokonce o dva. Varovanie se netýká Grécka, ktorého známka už je v špekulatívnom pásme, ani Cypru, ktorého rating agentúra začala preverovať už skôr.
S&P preradila ratingy štátov eurozóny do režimu pozorovania s negatívnym výhľadom, a to kvôli systémovému tlaku, ktorému eurozóna čelí v súvislosti s dlhovou krízou. Tento tlak vytvára niekoľko vzájomne prepojených faktorov: jednak trhy požadujú vyššiu rizikovú prémiu pri štátnych dlhopisoch, ako by zodpovedalo ratingu krajín. Okrem toho medzi európskymi politikmi panujú rozpory ohľadne riešenia krízy, a v neposlednej rade narastá riziko hospodárskej recesie v eurozóne ako celku.
Pravdepodobnosť, že celú eurozónu na budúci rok zasiahne hospodársky prepad, je podľa S&P okolo 40 percent. "Slabý pokrok, ktorý v snahe zabrániť ďalšiemu šíreniu finančnej krízy európski lídri zatiaľ dosiahli, môže byť odrazom štrukturálnych nedostatkov v rozhodovacom procese v krajinách eurozóny a Európskej únie,” uviedla v správe agentúra.
Medzi ohrozenými krajinami sa ocitlo aj Slovensko, ktoré S&P v súčasnosti hodnotí na úrovni A plus. „Umiestnenie ratingu Slovenska do režimu pozorovania vyvolali naše obavy z potenciálneho dopadu, ktoré na krajinu môžu mať prehlbujúce sa politické, finančné a menové problémy v rámci Európskej hospodárskej a menovej únie,“ uviedla agentúra.
Na pripravovaný krok ratingovej agentúry ako prvý upozornil denník Financial Times včera večer. Spomínal však iba šesť kľúčových krajín euroklubu vrátane Nemecka či Francúzska. Denník zavesil správu na svoj web až dlho po ukončení obchodovania na európskych trhoch. Európske akcie tak už na správu nestihli reagovať. Akcie v Spojených štátoch ale zamierili okamžite nadol a zmazali veľkú časť ziskov, ktoré do tej doby nabrali.
Režim pozorovania s negatívnym výhľadom znamená, že agentúra zaháji proces revízie ratingových známok. S&P známky zníži v prípade, že revízia úverových ratingov jej expertov nepresvedčí, že si európske štáty stále zaslúžia hodnotenie na súčasnej úrovni. Ak bude nutné ratingy znížiť, agentúra by to mala oznámiť najneskôr do troch mesiacov.
Ilustračné foto na titulke - SITA / AP