Kupujúci zareagovali na otvorenie kamenných obchodov okamžite a tržby sa zo dňa na deň zdvojnásobili. Na dobehnutie minuloročných nákupov to však zatiaľ nestačilo. Výpadok tržieb pretrváva aj v reštauráciách a ubytovaní, ktoré naďalej obmedzujú pandemické opatrenia. Uviedli to v správe analytici Inštitútu finančnej politiky (IFP).

Spresnili, že uvoľnenie pandemických opatrení viedlo koncom minulého týždňa k nárastu tržieb v ostatnom maloobchode. Zákazníci sa tak sčasti snažili dobehnúť vynechané predvianočné nákupy v kamenných predajniach, v dôsledku čoho sa tržby vrátili nad svoju priemernú úroveň spred zavedenia lockdownu.

Celkové tržby zaostávajú

Analytici poznamenali, že opatrenia majú spravidla menší vplyv na tržby reťazcov a potravín, ktoré fungujú bez výraznejších obmedzení nepretržite.

Upozornili, že napriek pozitívnemu vplyvu uvoľnenia opatrení celkové maloobchodné tržby medziročne stále zaostávajú. V porovnaní s rovnakými 12 dňami minulého roka sú tržby eKasy v maloobchode nižšie o približne 15 percent.

Analytici IFP dodali, že uvoľnenie opatrení malo zatiaľ len minimálny vplyv na sektor pohostinstva. Fungovanie reštaurácií a ubytovacích zariadení je naďalej obmedzené, a preto sa tržby týchto prevádzok vyvíjajú podobne ako počas lockdownu.

Na Slovensku platí od štvrtka 25. novembra 2021 na 90 dní núdzový stav. Vláda schválila aj zákaz vychádzania. Platí aj viacero výnimiek, napríklad nákup nevyhnutných životných potrieb v najbližšom obchode ako sú potraviny, reštaurácie výdaj cez okienko, lieky, drogéria, obuv, krmivá pre zvieratá, pohonné hmoty, či noviny. Ostatné neesenciálne predajne ostávajú zatvorené, respektíve s obmedzením na výdaj tovaru. Na snímke interiér tržnice na Trnavskom mýte v Bratislave 26. novembra 2021. FOTO TAS
Neprehliadnite

Úrad verejného zdravotníctva zverejnil vyhlášky. Ktoré prevádzky budú otvorené?