Rozhodnutie Číny opätovne otvoriť ekonomiku po dlhom období protipandemických opatrení pravdepodobne povedie k zvýšeniu inflačných tlakov v Európe, keďže tieto trhy si v oblasti dodávok energií konkurujú. Uviedla to v piatok na zasadnutí Svetového ekonomického fóra (WEF) v Davose šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová.

Kľúčová téma davoského fóra

Otázka opätovného otvárania sa čínskej ekonomiky bola jednou z najdiskutovanejších počas tohtoročného výročného zasadnutia WEF, a to práve v súvislosti s dôsledkami tohto kroku na infláciu. Časť ekonómov je presvedčená, že otvorením čínskej ekonomiky sa zlepší situácia v dodávateľských reťazcoch, čo pomôže inflačné tlaky v Európe zmierniť. Na druhej strane však časť finančníkov a ekonómov tvrdí, že v Číne sa tým zvýši dopyt po energiách, v dôsledku čoho sa inflačné tlaky ešte zvýšia.

V druhej skupine je aj šéfka ECB. „Opätovné otváranie sa čínskej ekonomiky je niečo, čo bude pozitívne najmä pre samotnú Čínu, čiastočne aj pre zvyšok sveta, pre mnohých z nás to však bude znamenať inflačné tlaky. Je to jednoducho preto, lebo tento rok bude spotreba v Číne omnoho vyššia než vlani, Čína bude výraznejšie nakupovať skvapalnený zemný plyn než doteraz, pričom na trhu nie je, čo sa týka ropy a plynu, príliš veľa voľnej kapacity,“ povedala Lagardová počas panelovej diskusie v rámci zasadnutia WEF.

Pred Európou je ďalší náročný rok

Medzinárodná agentúra pre energetiku zasa upozornila, že európske firmy budú tento rok čeliť na trhu s plynom zvýšeným nákladom. Dôvodom je práve očakávaný vyšší dopyt po komodite.

Inflácia bola v minulom roku pre obyvateľov Európy jednou z najväčších výziev, pričom nahor ju do veľkej miery ťahali ceny energií. ECB vlani zvýšila úrokové sadzby celkovo štyrikrát, z toho depozitnú sadzbu zvýšila na 2 percentá. Navyše na decembrovom zasadnutí banka uviedla, že vo zvyšovaní sadzieb bude pokračovať naďalej. Najnovšie údaje o vývoji inflácie v eurozóne ukázali, že inflácia sa v decembri spomalila na 9,2 percenta z 10,1 percenta v novembri, aj naďalej však zotrváva vysoko nad inflačným cieľom ECB na úrovni 2 percent.

Ďalšie dôležité správy

KK19 Frankfurt nad Mohanom - Šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová hovorí počas tlačovej konferencie po skončení zasadnutia Rady guvernérov 10. marca 2022 vo Frankfurte nad Mohanom. ECB nezačne zvyšovať úrokové sadzby hneď po zastavení nákupov dlhopisov na konci 3. kvartála, uviedla šéfka ECB Christine Lagardová na tlačovej konferencii po skončení zasadnutia Rady guvernérov. FOTO TASR/AP
Christine Lagarde, President of the European Central Bank (ECB), speaks during a press c
Neprehliadnite

Lagardová očakáva, že ekonomike eurozóny sa tento rok bude dariť lepšie, ako sa čakalo