Eric Kaufmann je kanadský politológ pôsobiaci na Birkback, University of London. V komentári pre The Telegraph kritizuje tzv. woke agendu premiéra Justina Tredeaua, ktorá podľa neho rozvracia spoločnosť.
Protesty kamionistov pred kanadským parlamentom pokračujú už od 22. januára. Pôvodným cieľom hnevu demonštrantov boli opatrenia, ktoré vyžadovali, aby sa neočkovaní vodiči kamiónov vracajúci sa z USA podrobili 10-dňovej karanténe. V kontexte rozdelenej kanadskej spoločnosti ale získali širšiu relevanciu.
Woke Kanada
Takmer šesťdesiat percent Kanaďanov sa stabilne prikláňa ku kultúrne ľavicovým politickým stranám. Podľa Kaufmanna si krajina prešla tromi generáciami politickej korektnosti, ktorá predstavuje dominantnú dogmu spoločenských vzťahov. Čo je však v tejto spoločnosti nové, je otvorená agresia, s ktorou sa kultúrna ortodoxia presadzuje.
Keď vyšli na povrch správy o masových hroboch pôvodného obyvateľstva, krajinu zasiahla vlna útokov na kostoly, aktivisti podpálili tridsať z nich. Aj keď sa neskôr zistilo, že pri pôvodnej správe išlo o hoax, premiér J. Trudeau nazval konanie útočníkov „pochopiteľné“.
Symptómom polarizácie je aj ideologická izolácia médií a univerzít, ktorých politizované prostredie vyháňa disidentov. Skúsená novinárka Tara Henley, ktorá opustila verejnoprávnu CBC, a momentálne funguje ako blogerka na platforme Substack kritizovala svojho zamestnávateľa za „vyžadovanie opakovania ortodoxie a prejavov vernosti dogmám“. Bývalý komentátor denníku Vancouver Sun hovorí o víťazstve moralizovania nad profesionalizmom.
Pred dvoma týždňami opustil kontroverzný psychológ Jordan Peterson svoju profesúru na Torontskej univerzite. Svoje rozhodnutie vysvetlil v komentári v National Post, ktorým okrem iného viní toxické prostredie univerzity, v ktorom sú, podľa Petersona, mnohí profesori nútení vedome klamať a podriadiť sa ortodoxii, aby mohli získať granty.
Kamionisti sa stali symbolom odporu
Podľa Kaufmanna sa protest, ktorý jeho podporovatelia nazývajú konvojom slobody, stal symbolickým pre odpor voči širšiemu ideologickému rozpoloženiu krajiny, spájajúc sa najmä s nespokojnosťou pracujúcej triedy.
„Spočiatku išlo o hranicu, teraz je to o všetkom,“ povedal CTVNews kamionista, ktorý sa protestov neúčastní. S protestujúcimi sa nestotožňuje a má pocit, že vytvárajú stigmu pre celý priemysel. Je však otázne, či je stigma výsledkom konania demonštrantov alebo politickej kampane proti nim.
Podľa politikov ide o extrémistickú skupinu
E. Kaufmann tvrdí, že vyobrazenie kamionistov v domácich médiách je odtrhnuté od reality, a zameriava sa na okrajové prípady. J. Trudeau označil antivaxerov za rasistov a sexistov, zrejme bez dôkazov. Líder sociálne-demokratickej NDP Jagmeet Singh tvrdí, že demonštranti veria v nadradenosť bielej rasy a Islam považujú za chorobu.
Zdroj problému E. Kaufmann identifikuje v priepasti medzi politickými a kultúrnymi elitami, s rastúcou polarizáciou sa situácia nemá prečo zlepšiť.