V plánoch Nemecka a Francúzska na presadenie zmien novou zmluvou, ktorá by prehĺbila integráciu ekonomík jednotlivých členských krajín, sa v utorok objavili ďalšie trhliny. Predstavitelia niektorých krajín varovali, že ďaleko idúce zmeny fungovania únie môžu naraziť v národných parlamentoch, napísal dnes denník Financial Times.

Jasno zatiaľ vo veci svojho súhlasu so zmluvou na záchranu jednotnej európskej meny nemajú hlavne krajiny mimo eurozóny. Najmenej štyri vlády vrátane Česka varovali, že o tom, či zmluvu podpíšu, alebo sa pripoja k britskému odmietnutiu, sa rozhodnú až vtedy, keď podrobne spoznajú text dokumentu. Politici v niektorých týchto krajinách dodávajú, že najväčšie starosti im robí to, či nové pravidlá umožňujúce Bruselu dohľad nad národnými rozpočtami budú záväzné len pre členov eurozóny alebo pre všetkých.

Trhliny sa objavujú ale aj v samotnej eurozóne. V Írsku opoziční politici vyzvali premiéra Endu Kennyho, aby o novej zmluve rozhodovali ľudia v referende. Podľa FT by hlasovanie takmer isto skončilo írskym „nie“. Opozícia v Holandsku zas kritizovala menšinovú vládu Marka Rutteho za jeho postoj k zmluve.

„Potrebujeme mať viac jasno v tom, čo všetko by zmluva mohla obsahovať,“ cituje FT nemenovaného diplomata v Bruseli. „Nezodpovedaných otázok je priveľa,“ dodal.

Európski politici neustále tvrdia, že nová zmluva nebude „ušitá“ tak, aby ju museli schvaľovať národné parlamenty alebo ľudia v referende, ale otázky, ktoré zaznievajú v stále viac členských krajinách, by to mohli zmeniť.

Euro voči doláru kleslo na najnižšiu úroveň od januára. Jednotná európska mena od piatku stráca pôdu pod nohami, pretože trhy sklamal výsledok európskeho samitu. „Investori pravdepodobne čakali na to, že sa po samite všetko upokojí. Hľadali nejaké výsledky, ale nenašli ich,“ povedal analytik CitiFX Steven Englander.

Maďarsko, ktoré svoj postoj k novej zmluve zatiaľ zvažuje, sa nechce vzdať kontroly nad svojou politikou ohľadom firemných daní. Švédsku zas robí starosti to, že by sa do novej zmluvy mohla dostať daň z finančných transakcií (v tézach zo záverov samitu ale nebolo ani jedno ani druhé, pozn. red.). Premiér Fredrik Reinfeldt má v parlamente menšinu, čo obmedzuje jeho manévrovací priestor. Dánska premiérka síce zmluvu podporuje, ale musí čeliť opozícii vo vlastnej vláde – Socialistická ľudová strana, menší člen koalície, má hlboké euroskeptické korene.

Vyjednávači sa zrejme na prvej oficiálnej schôdzke zídu vo štvrtok a predstavitelia členských krajín dvadsaťsedmičky by prvý návrh mali dostať pred sviatkami.

Ilustračné foto na titulke - Vladimír Benko