Prehľad bodov z dohody uzatvorených na summite EÚ, z ktorých by mohla plynúť neistota finančných trhov.

  • grécky dlh má napriek 50-percentnému odpisu dlhov zostať v roku 2020 na úrovni 120 percent HDP. Investorom táto hodnota zďaleka nemusí stačiť, pretože Grécko môže v priebehu nasledujúcich rokov čeliť celému radu ekonomických šokov, ktoré hospodárenie štátu ešte výraznejšie zhoršia.
  • obrovský nepomer medzi odpisom dlhov a skutočným znížením štátneho dlhu len zvyšuje závislosť Grécka od pomoci medzinárodného spoločenstva. Investori síce odpíšu 50 percent gréckych dlhov, ale odpis sa netýka pôžičiek od medzinárodného spoločenstva. Celkový dlh sa tak zníži o zhruba 30 percent
  • dohoda počíta s nárastom príjmov z privatizácie gréckeho majetku o ďalších 15 miliárd eur. Dosiaľ politici počítali s výnosom okolo 50 miliárd eur. Tento cieľ ale mnoho ekonómov považuje za nereálny, aj keď medzinárodné spoločenstvo ich kritiku vytrvalo odmieta.
  • nie je vôbec jasné, či súčasná dohoda povedie asociáciu pre trh so swapmi a derivátmi ISDA k označeniu situácie v Grécku za bankrot. Ak by sa tak stalo, investori by sa mohli dočkať vyplatenia poistiek za svoje investície do gréckych dlhopisov (poistky sa označujú ako CDS – Credit Default Swap). Existuje tak možnosť, že nedobrovoľný podiel na gréckom bankrote by bol pre niektoré banky výhodnejší než schválený dobrovoľný podiel.
  • nie je jasné, či sa Čína zúčastní na špeciálnom mechanizme, ktorý povedie MMF, a ktorý by mal zaistiť peniaze pre eurozónu prostredníctvom veľkých rozvojových ekonomík. So zástupcami Číny bude rokovať francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a šéf záchranného fondu EFSF Klaus Regling.
  • nie je príliš jasné, do akej miery európski politici myslia vážne úvahy o hlbšej rozpočtovej integrácii. Závery summitu obsahujú len záväzok ku „konzultáciám medzi Európskou komisiou a členmi eurozóny pred prijatím akéhokoľvek rozpočtového či ekonomického opatrenia, ktoré by potenciálne mohlo ovplyvniť aj situáciu v iných štátoch

Prameň: FT Alphaville

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP