Stratovulkán Merapi na indonézskom riedko osídlenom ostrove Jáva v nedeľu vybuchol, pričom vysoko do ovzdušia vychrlil dym a popol. Prírodný živel zároveň zoslal po svahoch sopky prúdy lávy a plynov. Vulkanickú činnosť táto sopka prejavovala aj v pondelok, informovala agentúra AP. Zvuk burácania bol v nedeľu počuť na vzdialenosť niekoľkých kilometrov. Úrady bezprostredne nehlásili žiadne obete, informovala spravodajská stanica al-Džazíra.

Predmetný vrch vykazoval v uplynulých týždňoch zvýšenú vulkanickú aktivitu. Jeho lávová kupola rýchlo rástla, v nedeľu sa čiastočne zrútila a zoslala skaly a popol prúdiaci po juhozápadnom boku sopky. Popol z erupcie pokryl niekoľko dedín a neďalekých miest, potvrdili miestne úrady.

Vulkanickú činnosť prejavovala Merapi aj v pondelok, pričom po jej svahoch sa rútili obnovené prúdy lávy a popola. Pyroklastické prúdy - lavíny hornín, popola a sopečného plynu - praskli z aktívne rastúcej lávovej kupoly hory vo vnútri krátera, spresňuje AP.

Obyvatelia žijúci na úrodných svahoch hory Merapi dostali odporúčania, aby zostali vo vzdialenosti minimálne päť kilometrov od krátera a pozorne sledovali správy o situácii týkajúcej sa lávy.

Lava flows from a new fissure on a volcano on the Reykjanes Peninsula in southwestern Iceland, Monday, April 5, 2021. The new fissure has opened up at the Icelandic volcano that began erupting last month, prompting the evacuation of hundreds of hikers who had come to see the spectacle. Officials say the new fissure is about 500 meters (550 yards) long and about one kilometer (around a half-mile) from the original eruption site in the Geldinga Valley (AP Photo/Marco Di Marco)
Neprehliadnite

Islandské úrady evakuovali ľudí z okolia činnej sopky, objavila sa nová trhlina

Merapi je najaktívnejším z vyše 120 aktívnych vulkánov v Indonézii a v uplynulých rokoch sa prejavila jeho sopečná činnosť. Pri poslednej veľkej erupcii tejto sopky v roku 2010 zahynulo približne 350 ľudí.

Tento vulkán s nadmorskou výškou 2 968 metrov sa nachádza neďaleko mesta Jogjakarta, kde žije niekoľko stotisíc obyvateľov. Mesto je zároveň centrom jávskej kultúry a sídlom kráľovských dynastií, ktorých pôvod má niekoľko storočí.

Indonéziu často postihujú zemetrasenia, výbuchy sopiek a vlny cunami. Toto súostrovie s populáciou 270 miliónov ľudí leží na tichomorskom ,,ohnivom kruhu" - podkovovitej skupine seizmických zlomových línií v oceáne.

EBE 21 Jakarta - Žena čaká na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 vakcínou spoločnosti AstraZeneca počas hromadného očkovania v parku v indonézskej Jakarte v utorok 8. júna 2021. FOTO TASR/AP


A woman waits for her turn to receive a shot of the AstraZeneca vaccine during a mass coronavirus vaccination held in a park in Jakarta, Indonesia, Tuesday, June 8, 2021. The world's fourth-most populous country, with about 275 million people, has reported more coronavirus cases than any other Southeast As
Neprehliadnite

Indonézia je pre covid na pokraji katastrofy, šíri sa v nej delta variant

Merapi sa nachádza približne 500 kilometrov juhovýchodne hlavného mesta Jakarta. Najničivejšia zaznamenaná erupcia nastala v roku 1930, keď zahynulo 1 370 ľudí. Najmenej 66 ľudí zabil výbuch v roku 1994, dvaja ľudia prišli o život v roku 2006.

Indonézia má najvyššiu hustotu sopiek na svete – na 5 000 kilometrov dlhom súostroví sa ich nachádza okolo 500. Takmer 130 je aktívnych, 68 je vedených ako nebezpečné.