Nemecko plánuje dekriminalizovať nákup a vlastníctvo malých množstiev kanabisu. Ide o dlho očakávaný reformný plán stredoľavej koalície, ktorá sa minulý rok dostala k moci.
Dokument unikol do rúk mediálnej skupiny RND, informuje portál Politico. Ďalej sa v ňom uvádza, že predaj kanabisu by bol možný v licencovaných obchodoch a potenciálne aj lekárňach, ale zakázaná by bola reklama na podporu spotreby.
Takzvaný základný dokument, ktorý bol rozoslaný na diskusiu vláde, predstavuje ďalší krok smerom k navrhnutiu a schváleniu legislatívy, ktorá by mohla vstúpiť do platnosti počas tohto volebného obdobia. Z hľadiska svojho významu však predstavuje rozhodujúci krok smerom k legalizácii v najľudnatejšej krajine EÚ a potenciálne obrovskú príležitosť pre severoamerický kanabisový priemysel, ktorý už profitoval z reforiem v USA.
Niekoľko európskych krajín, ako napríklad Portugalsko, už dekriminalizovalo kanabis.
Žiaden dovoz
Dokument je výsledkom niekoľkomesačného preverovania situácie zo strany nemeckého komisára pre narkotické drogy Burkharda Blienerta. Ten musel uspokojiť široké spektrum záujmových skupín a tri rôzne koaličné strany, ktoré v novembri 2021 prisľúbili legalizáciu.
Jeho plán, na ktorom by sa legislatíva zakladala, keď ho podpíše zvyšok vlády kancelára Olafa Scholza, by dekriminalizoval nákup a držbu až 20 gramov kanabisu dospelými. Bolo by tiež legálne pestovať až dve rastliny konope doma.
Tiež by mal existovať 15-percentný limit na THC, psychoaktívnu látku v kanabise, ktorý sa predáva legálne. Pre mladých dospelých vo veku 18 až 21 rokov by kanabis nemal obsahovať viac ako 10 percent THC. Napokon, kanabis predávaný v Nemecku by sa mal vyrábať na domácom trhu, aby sa predišlo sporom s medzinárodným právom.
Nie každému v koalícii sa však Blienertov plán páči a možno bude musieť prejsť ďalšími zmenami, aby získal parlamentnú väčšinu potrebnú na prijatie reforiem, ku ktorým by podľa zákonodarcov mohlo dôjsť budúci rok.
Zbytočne obmedzujúce
„Zbytočne obmedzujúce!“ povedala Kristine Lütkeová, hovorkyňa liberálnej Slobodnej demokratickej strany (FDP), jednej z troch strán vládnucej koalície. Obáva sa, že prísnejšie predpisy pre ľudí do 21 rokov „dovedú spotrebiteľov na čierny trh. Katastrofa pre mládež, zdravie a ochranu spotrebiteľa“, napísala na Twitteri.
Podpredsedníčka zdravotníckeho výboru zo strany Zelených Kirsten Kappert-Gontherová, kritizovala „predbežnú podriadenosť“, pokiaľ ide o dovoz kanabisu. Upozornila, že neumožnenie dovozu a nedodržiavanie „základných“ právnych predpisov EÚ by mohlo znamenať, že dopyt po kanabise nebude možné uspokojiť. Medzeru, ktorú by zaplnil čierny trh.
Diskusia ohľadom kanabisu v Nemecku bude medzinárodne pozorne sledovaná. Nielen preto, že Nemecko je najväčšou ekonomikou v EÚ a hrá úlohu vzorovej krajiny, ale aj preto, že sa presadzuje holistickú legalizáciu s reguláciami, kontrolami a transparentnosťou v celom hodnotovom reťazci, keďže v Nemecku nie je nič ponechané na náhodu.
Ministerstvo zdravotníctva na žiadosť Politico uviedlo, že koaličná vláda sa zatiaľ nedohodla na spoločnom návrhu reformy týkajúcej sa kanabisu.