Počet osobných bankrotov sa v januári tohto roka medziročne viac ako zdvojnásobil, keď súdy povolili spolu 734 konkurzov a oddlžení pomocou splátkových kalendárov.

Pred rokom skrachovalo 297 Slovákov. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, keď v decembri 2021 zbankrotovalo 884 dlžníkov, ich tak v januári bolo o 16,97 percenta menej. Vyplýva to z analýzy správcu slovenských úverových registrov, spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau (CRIF SK).

„Jednou z hlavných príčin nízkeho počtu osobných bankrotov v januári minulého roku mohli byť okrem legislatívnej zmeny aj obmedzenia pre núdzový stav, ktorý vláda vyhlásila v súvislosti s bojom proti pandémii nového koronavírusu.

Výrazný nárast

Preto v medziročnom porovnaní počet osobných bankrotov v minulom mesiaci tak výrazne vzrástol. Keď si však uvedomíme, že v minulom roku každý mesiac priemerne zbankrotovalo 720 dlžníkov, počet občanov Slovenska, ktorí zbankrotovali v prvom mesiaci tohto roka, je len o 1,94 percenta vyšší," uviedla hlavná analytička CRIF SK Jana Marková.

V minulom mesiaci bolo vyhlásených 729 konkurzov a päť dlžníkov sa rozhodlo pre oddlženie formou splátkového kalendára. Z celkového množstva osobných bankrotov ich bolo 37 vyhlásených na majetok fyzických osôb – podnikateľov a 697 na majetok nepodnikateľov.

V januári súdy zároveň zrušili 829 konkurzov, ktoré boli vyhlásené v predchádzajúcich obdobiach.

Skoro 60-tisíc bankrotov

Z dlhodobých štatistík spoločnosti vyplýva, že od roku 2006, keď na Slovensku začal platiť inštitút osobného bankrotu, do konca januára 2022 bolo vyhlásených 58 796 osobných bankrotov obyvateľov SR.

V januári sa najväčšou skupinou bankrotujúcich dlžníkov stali štyridsiatnici s podielom 29,70 percenta.

Druhou najpočetnejšou skupinou boli tridsiatnici s podielom 25,34 percenta. Najviac osobných bankrotov, a to 156, bolo vyhlásených v Nitrianskom kraji, nasledoval Trnavský kraj so 128 bankrotmi. Najmenej konkurzov a oddlžení, a to 54, zaznamenali v Trenčianskom kraji, druhý najnižší počet 58 evidujú v Žilinskom kraji.

Ďalšie dôležité správy

Bankám padli zisky o takmer dve tretiny
Neprehliadnite

Na Slovensku zbankrotovalo už viac ako 50-tisíc ľudí. V júli ich bolo najviac v tomto roku