Organizácia Spojených národov v pondelok oznámila, že bude monitorovať vojnu na Ukrajine z hľadiska porušovania práv detí vrátane zabíjania, zranení, náboru vojakov a znásilňovania či iných foriem sexuálneho násilia. TASR informáciu prevzala z agentúry AP.

Generálny tajomník OSN António Guterres vo výročnej správe Bezpečnostnej rade o deťoch a ozbrojených konfliktoch uviedol, že Ukrajina a konflikty v Etiópii, Mozambiku a africkom regióne Sahel sa pridali k 21 ďalším, ktoré už OSN monitoruje pre porušovanie práv detí. Podľa jeho správy v nich v roku 2021 zaznamenali „vysoký počet závažných porušení".

Guterres uviedol, že ochranu detí vážne ovplyvnili eskalujúce konflikty, pribúdanie ozbrojených skupín, kladenie nášľapných mín a improvizovaných výbušných zariadení, používanie výbušných zbraní v obývaných oblastiach, zintenzívňovanie humanitárnych kríz a porušovanie humanitárnych a ľudských práv.

Osobitná vyslankyňa OSN pre deti a ozbrojené konflikty Virginia Gambaová na tlačovej konferencii uviedla, že v sledovaných „21 krajinách a regiónoch si útoky extrémne násilných ozbrojených skupín, vojenské prevraty a nestabilita vyžiadali 19 100 detských obetí za rok 2021".

Najviac ich bolo v Afganistane, Kongu, Izraeli, na území palestínskej samosprávy, v Somálsku, Sýrii a Jemene.

Ďalšie dôležité správy

WA 21 Sagalo - Ženy a deti kráčajú okolo zvyškov kostier uhynutých zvierat neďaleko dediny Sagalo v Etiópii 21. januára 2022. Podľa odhadov 13 miliónov obyvateľov afrických krajín Keňa, Somálsko a Etiópia je vystavených závažnému riziku hladu. Situáciu zhoršuje skutočnosť, že tzv. Africký roh sužuje najhoršie sucho za niekoľko desaťročí, informuje Svetový potravinový program (WFP), z ktorého vyhlásenia v utorok 8. februára 2022 citovala tlačová agentúra AFP. FOTO TASR/AP 
 
Women and children wa
Neprehliadnite

Podľa správy Rozvojového programu OSN ženie nárast cien do chudoby až 71-miliónov ľudí